Μίλτος Τεντόγλου: Ένας ταπεινός πρωταθλητής

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου. Κατάφερε, όμως, να κερδίσει όλον τον κόσμο με τις δηλώσεις του.

4' 11" χρόνος ανάγνωσης

Το κάνει να μοιάζει τόσο εύκολο κάποιες φορές. Παίρνει φόρα, πατάει στον βατήρα, προσγειώνεται στο σκάμμα. Στο τέλος των αγώνων, συνήθως, ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδος) της Κυριακής με καλύτερο άλμα στα 8,32 μέτρα, ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Όρεγκον. Ήταν το μοναδικό που έλειπε από τη συλλογή του.

Χρυσός Ολυμπιονίκης, πρωταθλητής Ευρώπης σε ανοιχτό και κλειστό στίβο, Παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό, δευτεραθλητής κόσμου στον ανοιχτό. Και είναι μόλις 24 ετών.

«Δε πειράζει που έχασα με 8,32μ. Δεν πέτυχα ούτε ένα άλμα. Είπα ότι έπρεπε να κάνω 8,50μ. Δεν έπρεπε να κερδίσω με 8,32μ. Θα ήταν ντροπή. Καλοδεχούμενο το μετάλλιο βέβαια», ήταν η πρώτη δήλωση του Τεντόγλου μετά τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον.

Ένας νέος αθλητής προσγειωμένος και ταπεινός. Παρά το γεγονός ότι χρειάζεται να κάνει άλματα για να κερδίσει, τα πόδια του παραμένουν καρφωμένα στη γη.

Αυτός είναι ο Μίλτος Τεντόγλου.

Γεννημένος τον Μάρτιο του 1998 στην πόλη των Γρεβενών, ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε τον αθλητισμό κάνοντας παρκούρ. Ο προπονητής Βαγγέλης Παπανίκος είδε το ταλέντο του και τον προέτρεψε να ασχοληθεί με τον στίβο και συγκεκριμένα με το μήκος.

Το 2016 κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο (ασημένιο) σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας. Έναν χρόνο αργότερα στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην ίδια ηλικιακή κατηγορία στη διοργάνωση του Γκροσέτο της Ιταλίας.

Το 2018 ήρθε η πρώτη μεγάλη επιτυχία σε επίπεδο ανδρών. Στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου ο Γρεβενιώτης άλτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8,25 μέτρα. Μετά το τέλος του αγώνα, ενώ οι συναθλητές του πανηγύριζαν, αναγνώρισε την σπουδαία Χάικε Ντρέσλερ που ήταν εθελόντρια και έφτιαχνε το σκάμμα.

Ο 20χρονος τότε αθλητής ασπάστηκε τη Γερμανίδα. Η Ντρέσλερ με την Ανατολική Γερμανία είχε κατακτήσει δύο χάλκινα Ολυμπιακά μετάλλια (100μ. 200μ.) και ένα αργυρό (μήκος) στη Σεούλ και δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο μήκος (1992, 2000) ως εκπρόσωπος της Γερμανίας, μετά την πτώση του τείχους του Βερολίνου.

Ήταν ένα πρώτο δείγμα της ταπεινότητας του Μίλτου Τεντόγλου. Ο άλτης από τα Γρεβενά συγκέντρωσε το ενδιαφέρον του κόσμου αφού έγινε πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό στίβο το 2019 στη Γλασκώβη με άλμα στα 8,38 μέτρα.

Η επίδοσή του ήταν η καλύτερη στον κόσμο εκείνη την χρονιά και παράλληλα νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Θα επαναλάμβανε το κατόρθωμά του δύο χρόνια αργότερα, στην πόλη Τορούν της Πολωνίας με άλμα στα 8,35 μέτρα.

Μετά την αναβολή ενός χρόνου λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, τον Ιούλιο του 2021 ήταν η ώρα για την πιο μεγάλη πρόκληση: τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο Μίλτος Τεντόγλου πήρε στη διοργάνωση ως ένα εκ των φαβορί έχοντας μεγάλο αντίπαλο τον Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία. Ο άλτης από την Κούβα είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Ντόχα το 2019, διοργάνωση στην οποία ο Γρεβενιώτης άλτης είχε καταλάβει τη δέκατη θέση.

Ο τελικός εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Τεντόγλου σημείωσε 8,41 στην τελευταία του προσπάθεια και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ίδια επίδοση είχε και ο αντίπαλός του από την Κούβα, αλλά ο Τεντόγλου ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί αφού το δεύτερο καλύτερό του άλμα (8,15) ήταν μεγαλύτερο σε σχέση με του Κουβανού, που σημείωσε 8,09 στην πρώτη του προσπάθεια.

«Δεν το περίμενα να κερδίσω με αυτό το τρόπο. Σήμερα ήμουν τυχερός και άτυχος ταυτόχρονα. Δεν ξέρω τι έπαθα στις πρώτες προσπάθειες μου, ήταν χάλια. Στο τέλος έκανα ακριβώς την ίδια επίδοση με τον πρώτο Κουβάνο που η αλήθεια είναι πως ήταν καλύτερος από εμένα σήμερα. Στην τελευταία μου προσπάθεια προσπάθησα να κάνω ένα απλό αλματάκι, απ’ αυτά που έχω συνηθίσει να κάνω. Στις προηγούμενες μάλλον το σκεφτόμουν περισσότερο και δεν μπορούσα να το βρω», σχολίασε ο Τεντόγλου στις πρώτες του δηλώσεις μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Όμως, ο Μίλτος Τεντόγλου αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία ότι παραμένει ένας άνθρωπος προσγειωμένος. Λίγες εβδομάδες μετά την κατάκτηση του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου δήλωσε σε συνέντευξή του στην ιστοσελίδα sport24: «Πρώτα και πάνω απ’ όλα σέβομαι όλους τους αθλητές, ακόμη κι αν δεν είναι καλοί. Σέβομαι την προσπάθειά τους. Σέβομαι όλα τα επαγγέλματα γενικά. Δεν θεωρώ ότι αυτό που κάνω είναι πιο δύσκολο συγκριτικά με κάποιον που δουλεύει οκτάωρο στην οικοδομή. Αυτό που κάνει ένας οικοδόμος ίσως είναι πιο δύσκολο από αυτό που κάνω εγώ, άρα γιατί να το παίξω κάποιος; Ο κολλητός μου δουλεύει σε φούρνο, στα Γρεβενά. Ξέρω ότι είναι δύσκολη δουλειά, όλες οι δουλειές είναι δύσκολες. Σέβομαι όποιον προσπαθεί και δεν θέλω να το παίξω ιστορία».

Μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο, ακολούθησε άλλο ένα χρυσό στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι. Είχε γενέθλια εκείνη την ημέρα. Έγινε 24 ετών.

«Το μετάλλιο το αφιερώνω στους συγγενείς και τους φίλους που ήρθαν από τα Γρεβενά οδικώς» ήταν τα πρώτα του λόγια.

Τα ξημερώματα της Κυριακής υπήρχε κόσμος στην Ελλάδα που ξύπνησε για να δει τον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο του Όρεγκον. Το κατάφερε ο ίδιος μέσα από τους αγώνες και τα λόγια του. Το κατάφερε παραμένοντας ταπεινός παρά τις κορυφές τις οποίες έχει πατήσει όντας μόλις 24 ετών.