Ευρωμπάσκετ 2022, Ελλάδα – Ιταλία 85-81: Νίκη – θρίλερ για τη «γαλανόλευκη»

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που σημείωσε double double.

3' 12" χρόνος ανάγνωσης

Η Ελλάδα επιβλήθηκε με 85-81 της Ιταλίας στο ντέρμπι του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε σημαντικές διαφορές κατά τη διάρκεια του αγώνα με τους Ιταλούς να αντιδρούν και δίνουν χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που σημείωσε double double. Σημαντικά σουτ πήρε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που ήταν δεύτερος σκόρερ για την Ελλάδα ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Αγραβάνης.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 9-5 με εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ και με 12-7 με νέο καλάθι τριών πόντων του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε βρει ρυθμό στην άμυνα και προηγήθηκε με 16-7 με νέο εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Οι Ιταλοί μείωσαν σε 16-9 με τον Φοντέκιο βρίσκοντας καλάθι μετά από αρκετή ώρα. Ο Ντατόμε με καλάθι τριών πόντων μείωσε σε 18-12 αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το νέο προβάδισμα 9 πόντων της «γαλανόλευκης». Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-17 και ο Αγραβάνης διαμόρφωσε το 23-17 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Ρίτσι οι Ιταλοί μείωσαν σε 23-20 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ελλάδα απάντησε με τον Σλούκα και από εκείνο το σημείο πάτησε γκάζι φτάνοντας στο 35-25 με εύστοχο λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό.

Οι Ιταλοί μείωσαν σε 37-32 με τρίποντο του Πολονάρα και λέι απ του Φοντέκιο. Η Ελλάδα έφτασε στο 44-36 με εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η «σκουάντρα ατζούρα» μείωσε σε 44-40 με τον Μέλι. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο διαμόρφωσε το 46-40 και ο Ντόρσεϊ με 1/2 βολές το 47-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι και φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Ελλάδα έφτασε στο 50-40 με τους Ιταλούς να απαντούν με τον Ντόνουτ. Η Εθνική βρήκε ρυθμό και με σερί εύστοχες βολές του «Greek Freak» και του Ντόρσεϊ έφτασε στο +14 (59-45) έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα αντιμετώπιζε πρόβλημα στο ριμπάουντ, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι Ιταλοί, που μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά (59-54) με τρία σερί εύστοχα τρίποντα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε και πάλι γκάζι και έφτασε στο 71-56 με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 71-57 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου με μία εύστοχη βολή του Μάνιον.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διαχειριζόταν τον αγώνα στο τελευταίο κομμάτι. Ο Σπίσου με τρίποντο μείωσε σε 76-68 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε και πάλι προβάδισμα δέκα πόντων στην Ελλάδα. Ο Φοντέκιο μείωσε σε πάλι σε μονοψήφια διαφορά.

Με εύστοχη βολή του Ντατόμε (μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Δημήτρης Ιτούδης) οι Ιταλοί μείωσαν σε 78-71 με τον Ντόρσεϊ να ευστοχεί σε τρίποντο όπως και ο Φοντέκιο στη συνέχεια. Η «σκουάντρα ατζούρα» κέρδισε τρεις βολές μετά από φάουλ του Σλούκα.

Οι τρεις εύστοχες βολές του Φοντέκιο έδωσε την ευκαιρία στην Ιταλία να μειώσει σε 81-77, 1:40 πριν το τέλος. Ο Ντόρσεϊ με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 84-77 με τον Φοντέκιο να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά λέι απ για το 84-81.

Η Ελλάδα έβγαλε την τελευταία άμυνα και στη συνέχεια οι Ιταλοί χρεώθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ. Η εύστοχη βολή του Ντόρσεϊ τελείωσε τον αγώνα δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Μεγάλη Βρετανία.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 6 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρίποντα, 5/7 βολές), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1)

Ιταλία (Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (7/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνιον 6 (1/7 σουτ), Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τονούτ 13 (3)