Ευρωμπάσκετ 2022, Ελλάδα – Ουκρανία 99-79: Πρωτιά με εξωπραγματικό Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 41 πόντους σημείωσε νέο ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα της Εθνικής

2' 45" χρόνος ανάγνωσης

Η Ελλάδα επιβλήθηκε με 99-79 της Ουκρανίας και κατέλαβε την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ανέβασε απόδοση στην άμυνα και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να την παίρνει από το χέρι στα κρίσιμα σημεία έφτασε στη νίκη.

Ο σούπερ σταρ της Εθνικής είχε 41 πόντους, σημειώνοντας νέο ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα της Εθνικής.

Η «γαλανόλευκη» θα κλείσει τις υποχρεώσεις της στο Μιλάνο την Πέμπτη (8/9, 18:00) με αντίπαλο την Εσθονία, σε μία αναμέτρηση που είναι πιθανό να αγωνιστεί ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα τερματίσει στην τέταρτη θέση του τέταρτου ομίλου.

Με επτά διαδοχικούς πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο η Ελλάδα προηγήθηκε με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν αντίδραση και μείωσαν σε 12-10 με τον Μίχαλιουκ και τον Σάνον πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παπανικολάου και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην Ελλάδα (17-10) αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατηρούνταν σε μικρή απόσταση. Η Ουκρανία μείωσε σε 23-20, που το σκορ της πρώτης περιόδου, με κάρφωμα του Τκατσένκο.

Η ομάδα του Μπαγκάτσκις πέτυχε πέντε σερί πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 23-25 με τρίποντο του Μπομπρόφ. Η Ελλάδα ανέκτησε τα ηνία με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σλούκα και το προβάδισμα εναλλασσόταν. Οι Ουκρανοί πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (32-36) με εύστοχη βολή του Μίχαλιουκ.

Η Ελλάδα μείωσε στον πόντο με σερί βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Σάνον έφτασαν στο 37-42 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η «γαλανόλευκη» δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 37-44 με τον Μίχαλιουκ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ουκρανούς να προηγούνται με 39-46 μετά από προσπάθεια του Λεν.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Ντόρσεϊ η Ελλάδα μείωσε σε 43-46 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ασταμάτητος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 50-49 επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και με τον Ντόρσεϊ να παίρνει μπρος η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 60-53 στο 27ο λεπτό.

Το εντυπωσιακό σερί της Ελλάδα συνεχίστηκε και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο +10 (63-53) με τον Ντόρσεϊ. Οι Ουκρανοί πέτυχαν καλάθι μετά από αρκετή ώρα με τον Μίχαλιουκ αλλά ο Καλάθης με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 71-57 της τρίτης περιόδου.

Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 78-59 επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε με άνεση το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:27), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

Ουκρανία (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίχαϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2