Ευρωμπάσκετ 2022, Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Πρόκριση στα προημιτελικά για τη γαλανόλευκη

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στην οκτάδα

3' 16" χρόνος ανάγνωσης

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ επιβλήθηκε με 94-88 της Τσεχίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα δυσκολεύθηκε αρκετά αλλά στο τέλος η ποιότητά της έκανε τη διαφορά.

Η γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στην οκτάδα της διοργάνωσης. Ο σπουδαίος αγώνας θα διεξαχθεί την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδος.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε double double και οδήγησε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στη νίκη. Η Ελλάδα βρήκε σημαντικές βοήθειες από τους Σλούκα, Καλάθη, Λαρεντζάκη αλλά και τον Παπαπέτρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την άμυνα, η γαλανόλευκη έφτασε στο 11-2 με τον Παπανικολάου. Οι Τσέχοι μείωσαν σε 11-6 με δύο δίποντα του Βέσελι αλλά ο Καλάθης με εύστοχο τρίποντο και ο Γιώργος Παπαγιάννης έφεραν την Ελλάδα στο +10 (16-6) τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με δίποντο του Μπαλβίν και τρίποντο του Σατοράνσκι μείωσαν σε 16-13 και ισοφάρισαν με νέο τρίποντο του Χρουμπάν. Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ συνέχισε το σερί της και έφτασε στο 16-18 με τον Βέσελι να πιάνει διψήφιο αριθμό πόντων (10) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου με λέι απ του Παπαπέτρου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-24 με τρίποντο του Σέχναλ με την Ελλάδα να ισοφαρίζει (24-24) με τον Σλούκα και να περνάει μπροστά με 27-24 με τρίποντο του Παπαπέτρου. Οι Τσέχοι έκαναν πάλι σερί και προσπέρασαν με 27-30 με τον Βέσελι με τη γαλανόλευκη να ισοφαρίζει με καλάθι και φάουλ του Καλάθη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπέρασε με τρίποντο του Ντόρσεϊ και έφτασε στο 36-32 με νέο σουτ τριών πόντων του Καλάθη. Οι Τσέχοι όμως είχαν και πάλι απάντηση και προηγήθηκαν με 36-39 με τρίποντο του Μπόχατσικ και δίποντο του Άουντα. Η Ελλάδα ισοφάρισε με δύο βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά οι Τσέχοι έκλεισαν του δεύτερο δεκάλεπτο στο 41-45 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Άουντα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 41-47 με τον Μπαλβίν αλλά η Ελλάδα μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (45-47) με τρίποντο του Καλάθη. Με καλάθι και φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε ακόμη περισσότερο (48-49) και προσπέρασε με βολές του ηγέτη της και σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς.

Η Τσεχία πήρε και πάλι τα ηνία (53-56) με ένα τρίποντο και μία εύστοχη βολή του Χρούμπαν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με πέντε πόντους (55-60) με τον Λαρεντζάκη να μειώνει στους δύο με εύστοχο τρίποντο. Η γαλανόλευκη προσπέρασε και πάλι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με το τρίποντο του Κίζλινκ να διαμορφώνει το 63-67 της τρίτης περιόδου.

Η Ελλάδα με τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε στον πόντο (66-67) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με δύο βολές του φόργουορντ της Παρτιζάν η γαλανόλευκη προηγήθηκε και στη συνέχεια ο ίδιος έβγαλε μεγάλη άμυνα. Οι Τσέχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα αλλά ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο για το 72-70 έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο 74-70 με λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο και διεύρυνε το προβάδισμά της (78-70) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Η Ελλάδα έφτασε στο +10 (88-78) με τον γκαρντ του Ολυμπιακού. Το τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο (91-83) τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)