Ευρωμπάσκετ 2022, Γαλλία – Ιταλία 93-85: Πρόκριση στην παράταση για την ομάδα του Κολέ

Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά είτε την Πολωνία είτε τη Σλοβενία.

3' 3" χρόνος ανάγνωσης

Η Γαλλία επιβλήθηκε με 93-85 της Ιταλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Κολέ πήρε τη νίκη στην παράταση. Οι Ιταλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία αφού ο Φοντέκιο αστόχησε σε δύο βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει είτε την Πολωνία είτε τη Σλοβενία με φόντο την πρόκριση στον τελικό.

Η ομάδα του Κολέ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 11-3 με καλάθι και φάουλ του Φουρνιέ. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και μείωσαν στους τρεις πόντους (15-12) με πέντε διαδοχικούς πόντους του Φοντέκιο. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν όμως δύο τρίποντα από Γιαμπουσέλε και Καμπαρό και έφτασαν στο +9 (21-12) και το +10 (27-17) με νέο σουτ τριών πόντων του παίκτη των Ατλάντα Χοκ. Η ομάδα του Ποτσέκο μείωσε σε 27-20 με τρίποντο του Ντατόμε.

Ο Ρίτσι ευστόχησε σε δίποντο για το 27-22 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ερτέλ και τον Καμπαρό, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11 πόντους (33-22). Οι Ιταλοί μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (33-29) με όπλο την καλύτερη τους άμυνα αφού κράτησαν τους παίκτες του Κολέ μακριά από το καλάθι για πάνω από τρία λεπτά. Η Γαλλία πήρε και πάλι διαφορά (38-29) με τον Γκομπέρ. Ο Μέλι διαμόρφωσε το 38-31 του ημιχρόνου.

Με δίποντο του Γιαμπουσέλε, η Γαλλία προηγήθηκε με 40-31 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι Ιταλοί μείωσαν στο 45-40 με τον Πολονάρα και τον Φοντέκιο αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 53-45 με τρίποντο του Φουρνιέ. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ποτσέκο βρήκε αντίδραση και μείωσε σε 53-52 με τον Ντατόμε, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με δύο βολές του Καμπαρό, η Γαλλία έφτασε στο 56-52 αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» έχτισε σερί για το 56-62 με καλάθι και φάουλ του Πολονάρα.

Δίποντο του Ρίτσι η Ιταλία προηγήθηκε με 56-64 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 59-64 με τρίποντο του Ερτέλ και πλησίασαν ακόμη περισσότερο (61-64) με δίποντο του Γκομπέρ. Η ομάδα του Ποτσέκο έφτασε τη διαφορά στους έξι πόντους αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στον αγώνα (68-70) με κάρφωμα του Γκομπέρ.

Με δύο εύστοχες βολές και Σπίσου και ένα τρίποντο του Φοντέκιο, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 68-75 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο βολές του Φουρνιέ έφεραν τη Γαλλία σε απόσταση δύο πόντων (73-75) μισό λεπτό πριν το τέλος. Στο 75-77 και με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Ιταλοί είχαν την κατοχή της μπάλας και κέρδισαν φάουλ. Ο Φοντέκιο οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών και άστοχησε στις δύο βολές δίνοντας την ευκαιρία στον Ερτέλ να ισοφαρίσει (77-77) πέντε δεύτερα πριν το τέλος. Ο Φο αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Ερτέλ με τον Σπίσου να δίνει προβάδισμα στην Ιταλία για το 79-80. Οι Γάλλοι κατάφεραν με διαδοχικές βολές να προηγηθούν με 87-83 με τον Σπίσου να μειώνει και πάλι. Στο φινάλε του ματς, οι Γάλλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77 κ.δ., 93-85 παρ.

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί, Φαλ 1, Φουρνιέ 17 (3/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκομπέρ 19 (8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Ερτέλ 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ασίστ, 3 λάθη), Λουαού – Καμπαρό 13 (3/4 τρίποντα), Εμπαγιέ, Οκομπό, Πουαριέ, Ταρπέι 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ιταλία (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 12 (4/9 τρίποντα), Φοντέκιο 21 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάνιον 4, Μέλι 10 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παγιόλα (5 ασίστ), Πολονάρα 9 (4/10 σουτ, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Ρίτσι 4, Σπίσου 21 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τονούτ 8 (0/3 τρίποντα).