Ευρωμπάσκετ 2022, Γερμανία – Ισπανία 91-96: Πρόκριση στον τελικό για την ομάδα του Σκαριόλο

Η Ισπανία θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στη Γαλλία

2' 48" χρόνος ανάγνωσης

Η Ισπανία επιβλήθηκε με 96-91 της Γερμανίας και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Γαλλία σε μία επανάληψη του τελικού του 2011 στη διοργάνωση της Λιθουανίας.

Η Ισπανία ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών για έβδομη διαδοχική διοργάνωση. Η «φούριας ρόχας» θα διεκδικήσουν το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Χέρμπερτ θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο την Πολωνία.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο double score (8-4) με δίποντο του Βάγκνερ στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Οι Ισπανοί αντέδρασαν και με μίνι σερί με 8-9 με τον Μπράουν ενώ στη συνέχεια πήρε διαφορά τριών πόντων (11-14) με τρίποντο του Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Η ομάδα του Χέρμπερτ πλησίαζε αλλά δεν μπορούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα με τους «φούριας ρόχας» να κάνουν το 21-27 με τρίποντο του Μπριθουέλα. Οι Γερμανοί μείωσαν σε 24-27, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου με τον Λο.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Ρούντι Φερνάντεθ προηγήθηκαν με 24-33. Οι Ισπανοί διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι το 32-41 με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Χέρμπερτ έσφιξε την άμυνά της, βρήκε τα καλά σουτ και έχτισε ένα εντυπωσιακό σερί (14-0) για το 46-41 με τρίποντο του Ομπστ. Η Ισπανία μείωσε με τον Μπράουν αλλά ο Ομπστ διαμόρφωσε το 51-44 με νέο τρίποντο προτού ο Σάινθ μειώσει για το 51-46 της δεύτερης περιόδου.

Οι Γερμανοί μπήκαν εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +9 (55-46) με τον Σρέντερ. Η ομάδα του Σκαριόλο μείωσε στους δύο πόντους (55-53) με τον Λορέντζο Μπράουν και στη συνέχεια προσπέρασε με 57-61 με τρίποντο του Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί και προηγήθηκαν με 71-61 με δίποντο του Τίμαν. Η ομάδα του Σκαριόλο, όμως, μείωσε σε 71-65 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με τον Μπράουν.

Με δίποντο του Σρέντερ η Γερμανία προηγήθηκε με 77-70 σε τρία πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν και πάλι (77-77) με τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ εξίμιση περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, η ομάδα του Σκαριόλο προηγήθηκε με τέσσερις πόντους και στη συνέχεια έφτασε στο +6 (80-86) με τρίποντο του Μπράουν.

Στα τελευταία δύο λεπτά, η Γερμανία υπέπεσε σε πολλά λάθη. Με δύο βολές του Μπράουν η Ισπανία προηγήθηκε με 80-88 με τους διοργανωτές να μειώνουν με τρίποντο του Ομπστ, 33 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα. Δύο εύστοχες βολές του Ερνανγκόμεθ έδωσαν διαφορά επτά πόντων (83-90) στους φιλοξενούμενους με τον Λο να μειώνει με τρίποντο σε 86-90 είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές του Μπράουν οι Ισπανοί προσπέρασαν με 86-92 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι (88-92) στα 9 δεύτερα πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Λο και ένα κάρφωμα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ διαμόρφωσαν το 91-96 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96

Γερμανία (Χέρμπερτ): Γκιφάι, Λο 9 (3), Όμπστ 15 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σρούντερ 30 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Τάις 10 (1), Τίμαν 6, Φόγκτμαν 2, Βάγκνερ 15 (6/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, Γουάιλερ-Μπαμ 4, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

Ισπανία (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 5 (1), Μπράουν 29 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Ρούντι Φερνάντεθ 6 (2), Χάιμε Φερνάντεθ, Γκαρούμπα 4, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγκι 7 (1), Πραντίγια 4, Σάιθ 2