Γιουρόπα Λιγκ: Πρόωρος «τελικός» Ολυμπιακού με Καραμπάγκ

Το πρώτο δείγμα γραφής για το πώς θέλει ο Μίτσελ να παίζει ο Ολυμπιακός φάνηκε εν μέρει την Κυριακή στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, στο ντεμπούτο του Ισπανού τεχνικού στον πάγκο

1' 12" χρόνος ανάγνωσης

Το πρώτο δείγμα γραφής για το πώς θέλει ο Μίτσελ να παίζει ο Ολυμπιακός φάνηκε εν μέρει την Κυριακή στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, στο ντεμπούτο του Ισπανού τεχνικού στον πάγκο. Οι «ερυθρόλευκοι» –κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- πίεσαν ψηλά τον αντίπαλό τους και σαφώς είχαν καλύτερη και ταχύτερη ανάπτυξη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Ομως αυτός ο αγώνας ανήκει στο παρελθόν, καθώς πλέον μπροστά τους έχουν τον πρώτο «τελικό» στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται αύριο την Καραμπάγκ για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης και θέλει μόνο τη νίκη για να μπορεί να ελπίζει στην κατάκτηση τουλάχιστον της τρίτης θέσης, που του δίνει ακόμα μία ευκαιρία να παραμείνει σε ευρωπαϊκή τροχιά μέσω αγώνα μπαράζ για τους «16» του Conference. Οι Αζέροι από την άλλη προέρχονται από τη μεγάλη νίκη τους απέναντι στη Ναντ (3-0), όπου έδειξαν ότι δεν πρόκειται να αποτελέσουν αυτοί τον αδύναμο κρίκο του γκρουπ.

Ο Μίτσελ καλείται να λύσει αρκετούς γρίφους ενόψει του ραντεβού στο Φάληρο. Εκτός από το δεδομένο πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, όπου οι μόνοι διαθέσιμοι είναι οι Σισέ και Παπασταθόπουλος, θέμα υπάρχει και με την επίθεση, έπειτα από τον τραυματισμό του Ελ Αραμπί. Από τη στιγμή που και ο Μπακαμπού είναι εκτός λίστας, ο μοναδικός διαθέσιμος είναι ο Αμπουμπακάρ, που όμως έχει ελάχιστα λεπτά συμμετοχής. Μια δεύτερη σκέψη είναι η παρουσία στην κορυφή της επίθεσης του Μπιέλ, όμως οι τελικές αποφάσεις θα παρθούν από τον Μίτσελ έπειτα και από τη σημερινή προπόνηση.