Basket League, ΠΑΟΚ – Άρης 88-66: Άνετη νίκη για την ομάδα του Λυκογιάννη

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 88-66 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League

2' 5" χρόνος ανάγνωσης

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 88-66 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες των γηπεδούχων που έπαιξαν στον αγώνα.

Η ομάδα του Καστρίτη μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-12 με τρίποντο του Χόρχλερ και δίποντο του Νετζήπογλου. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 16-17 με διαδοχικούς πόντους του Φράνκε. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-21 με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να ισοφαρίζει σε 21-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στο 28-21 με τον Πόλεϊ. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσε στους επτά πόντους αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ. Ο Κέλι διαμόρφωσε το 40-28 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γκούντγουιν με βολές μείωσε στους δέκα πόντους με τον Σχίζα να διαμορφώνει το 47-35 του ημιχρόνου.

Ο Άρης μάζεψε τη διαφορά (50-46) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Χρηστίδης με δίποντο και ο Χαντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφτασε στο 57-46 με τον Καστρίτη να καλεί τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-50 με δίποντο του Χαντς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +21 (71-50) στο ξεκίνημα της τελευταία περιόδου. Ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά αλλά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να είναι εύστοχη διαμορφώνοντας το 84-60 με τον Ράιλι. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 5 (1/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μαργαρίτης 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σαλούστρος 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάρκο-Κέλι 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Τσιακμάς 1, Χαντς 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα), Καμπερίδης 3 (1)

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 3 (1), Γκούντγουιν 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νότεϊ 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 12 (3/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σανόγκο 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος, Σιδηροηλίας