Premier League: Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Μπρέντφορντ η Τότεναμ

1' 29" χρόνος ανάγνωσης

Απώλεσε βαθμούς στην έξοδό της στο Μπρέντφορντ η Τότεναμ, μετά την ισοπαλία 2-2, αλλά τα… πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχτεί ακόμη χειρότερα ανήμερα της Boxing Day για την ομάδα του βόρειου Λονδίνου.

Οι «Σπερς» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 και ήταν στο τελευταία ημίωρο που αντέδρασαν για να «δραπετεύσουν»… έστω με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Χάρι Κέιν με το γκολ που πέτυχε σήμερα έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Premier League σε αγώνες της δεύτερης ημέρας των Χριστουγέννων (σ.σ. Boxing Day) με 10 γκολ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση της συγκεκριμένης λίστας τον σπουδαίο Ρόμπι Φάουλερ με 9.

Όμως, ο Κέιν αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της Μπρέντφορντ για το χαμένο πέναλτι στον ημιτελικό με τη Γαλλία, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. «Απογοήτευσες τη χώρα σου» ακούστηκε αρχικά από τις κερκίδες του γηπέδου της Μπρέντφορντ, ενώ στη συνέχεια οι φίλαθλοι των γηπεδούχων τραγούδησαν «ο Τόνεϊ θα είχε σκοράρει».

Οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα

• Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό, όταν ο Φόρστερ δεν απομάκρυνε σωστά το σουτ του Γιένσεν και ο Γιάνελτ πήρε το σουτ για να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0.
  • Ο Τόνεϊ στο 44ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής έδειξε οφσάιντ.
  • Στο 54’ η Μπρέντφορντ διπλασίασε τα τέρματα με τον Τόνεϊ ο οποίος έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή.
  • Και στο 65’ η Τότεναμ μείωσε σε 2-1, με τον Χάριν Κέιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από εξαιρετική σέντρα του Λανγκλέ.
  • Στο 72ο λεπτό, ο Χόιμπιεργκ σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με σουτ από το ύψος του πέναλτι.
  • Οι Λονδρέζοι είχαν και δοκάρι στο 84’ με κεφαλιά του Κέιν.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ