Ολυμπιακός: Με κόπο το 1-0

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στον μαχητικό Παναθηναϊκό και πήραν τον πρώτο τελικό

3' 27" χρόνος ανάγνωσης

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν στο ΣΕΦ, στον πρώτο τελικό της Basket League. Ο Ολυμπιακός, έκανε το 1-0 στην σειρά, ωστόσο, πολύ πιο δύσκολα απ΄ όσο ίσως θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Παναθηναϊκού.

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το εντυπωσιακό τους σερί, σε 14-0, απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο τους, που εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστικός και με μια εξαιρετική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο έχασε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Το 73-70 με το οποίο επικράτησαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν το αποτέλεσμα της χαλαρότητας με την οποία αντιμετώπισαν το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο αλλά και της ανταγωνιστικότητας που έδειξαν οι «πράσινοι» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έχοντας κορυφαίους τους Γκριγκόνις και Λι, έκανε μακράν το καλύτερο φετινό παιχνίδι του κόντρα στον Ολυμπιακό, ήταν πολύ σταθερός αμυντικά και αν είχε καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα, ενδεχομένως να έκανε το break στην σειρά και να έπαιρνε το πλεονέκτημα της έδρας.
Βεζένκοφ VS ΠΑΟ στα πρώτα 10′

Από το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους. Με πέντε πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και άλλους πέντε του Μιχάλη Λούντζη έκαναν το 10-0 στέλνοντας το μήνυμα στον αντίπαλο πως θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να αναστρέψει υπέρ του την κατάσταση.

Παράλληλα με τα πολύ δύο γρήγορα φάουλ του Παπαγιάννη, το πρόβλημα στα ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό έμοιαζε να γίνεται εντονότερο.

Κι αν ο Λούντζης έβαλε «στοπ», ο Βεζένκοφ συνέχισε ασταμάτητος κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 16 πόντους (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές), δύο περισσότερους απ’ όσους έβαλε ο Παναθηναϊκός, έχοντας φοβερές συνεργασίες με τον Γουόκαπ κυρίως στον αιφνιδιασμό, χαρίζοντας διαφορά 12 πόντων στην ομάδα του (26-14).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπαιξε στην δεύτερη περίοδο με την δεύτερη πεντάδα του και παρά το γεγονός πως κανένας από όσους αγωνίστηκαν (Σλούκας, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Πίτερς, Μπόλομποϊ) δεν ξεχώρισε, η διαφορά έκλεισε στο +8 (41-33). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν το εκμεταλλεύτηκαν, παρά το γεγονός πως παρουσιάστηκαν αμυντικά βελτιωμένοι και ο Γκριγκόνις έκανε φιλότιμες προσπάθειες.

Δύο σερί καλάθια από τον Γκουντάιτις και το ίδιο αίσθημα χαλαρότητας με το οποίο μπήκε στο β΄ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έφερε τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τέσσερις στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (41-37).

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του ξέσπασμα και με τρίποντο του Παπανικολάου έχτισε ξανά διψήφιο προβάδισμα (56-46 στο 27′), κλείνοντας την τρίτη περίοδο με μια καλή διαφορά (61-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, ήταν εξαιρετικοί, κατάφεραν να κρατήσουν μόλις στους 12 πόντους τους «ερυθρόλευκους», περιόρισαν τον Βεζένκοφ που πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους, πέρασαν μπροστά στο σκορ (65-66) δύο λεπτά πριν το τέλος αλλά ένα λάθος του Αγραβάνη και η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι με τους Φαλ και Σλούκα στο φινάλε, τους έδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): 17/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοφ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): 21/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ

Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη 8/6 (21.15). Ο τρίτος αγώνας θα γίνει στο ΣΕΦ την Κυριακή 11/6 (21.15). Αν χρειαστεί τέταρτο ματς, θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη 15/6 (21.15) και αν χρειαστεί και πέμπτο παιχνίδι, θα γίνει στο ΣΕΦ την Κυριακή 18/6 (21.15).