Στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, λευκή πετσέτα η ΑΕΚ

1' 39" χρόνος ανάγνωσης

Εύκολα ή δύσκολα τα φαβορί επικράτησαν στη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών βόλεϊ. Μετά τις χθεσινές αναμετρήσεις, ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ διατηρήθηκε μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ δείχνει να πετά λευκή πετσέτα, αφού δεν προέβαλε καμία αντίσταση στον Παμβοχαϊκό που επικράτησε στη Γλυφάδα εύκολα με 3-0. O αγώνας ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, επειδή η ΑΕΚ δεν είχε προσκομίσει εγκαίρως στο γήπεδο τα δελτία των εφήβων Bασίλη Τσάλα, Λευτέρη Καραγιώργου, Δημήτρη Απερανθείτη. Στις κερκίδες βρέθηκε ο Πλάμεν Κριστόφ που αναμένεται να αναλάβει πρώτος προπονητής στην Ενωση.

Την πιο επιβλητική νίκη σημείωσε ο Εθνικός, ο οποίος στην Αλεξανδρούπολη επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ και καθιερώθηκε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» υπέστησαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Στου Ρέντη, ο Φοίνικας ξεκίνησε την αναμέτρηση με σκοπό την έκπληξη, παίρνοντας το πρώτο σετ, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Στο πρώτο σετ, με τον Φοίνικα Σύρου να προηγείται με 18-20, μια βλάβη της ΔΕΗ προκάλεσε μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα ο αγώνας να συνεχιστεί έπειτα από μία ώρα. Συναρπαστική ήταν και η αναμέτρηση της ΜΕΝΤ με την Ορεστιάδα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 3-1 σετ. Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το 3-0 νίκησε ο Αρης την ουραγό Λαμία, η οποία και στα τρία σετ προέβαλε σθεναρή αντίσταση.

Τα αποτελέσματα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 3-0 (25-21, 25-22, 25-21), Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 25-19), MENT – Ορεστιάδα 3-1 (30-28, 20-25, 25-21, 25-23), Αρης – Λαμία 3-0 (30-28, 25-15, 25-23), ΑΕΚ – Παμβοχαϊκός 0-3 (14-25, 21-25, 11-25), ΠΑΟΚ – Κηφισιά 3-0 (25-19, 25-20, 25-19). Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 26, ΠΑΟΚ 26, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 22, Κηφισιά 18, Παναθηναϊκός 17, Φοίνικας Σύρου 17, Παμβοχαϊκός 15, ΜΕΝΤ 12, Ορεστιάδα 12, Αρης 8, ΑΕΚ 6, Λαμία 1.

• Ο Παναθηναϊκός αναμένεται να απολογηθεί σήμερα ενώπιον της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΣΑΠ για τη συμπεριφορά των φιλάθλων του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών.