«Δικέφαλες» νίκες, ήττα για τον Αρη

2' 43" χρόνος ανάγνωσης

Στη Λιθουανία, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έβαλε την υπογραφή του σε έναν ακόμη αγώνα της ΑΕΚ, στην Πυλαία, ο Κώστας Βασιλειάδης ηγήθηκε του ΠΑΟΚ και οι δύο «Δικέφαλοι» του ελληνικού μπάσκετ προχώρησαν με νίκες στην 5η αγωνιστική του Γιούροκαπ, σε αντίθεση με τον Αρη που ηττήθηκε στην Τουρκία. Η Ενωση συνέχισε το νικηφόρο σερί των δύο προηγούμενων αγώνων της, επικράτησε της Νεπτούνας (86-80), πανηγύρισε για την ευρωπαϊκή εκτός έδρας νίκη της ύστερα από 10 χρόνια και έχοντας, πλέον, θετικό πρόσημο στη βαθμολογία του ομίλου (3 νίκες – 2 ήττες), βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης.

Ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος συγκέντρωσε 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ. Καθοριστικό ήταν το «προσπέρασμα» της ΑΕΚ στο σκορ, με σερί 14-0 (70-61 στο 33΄), ενώ οι Λιθουανοί μείωσαν μέχρι τους δύο πόντους (80-82 στα 13΄΄).

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ: Γιούιν 17 (1), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρτζιούνας 3, Μπάντερ 5 (1), Γκαλντίκας 9, Ζαβάκας 10 (2), Γκραντ 7, Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ: Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Ντ. Σάκοτα 16 (4), Ατιτς, Χέρστον 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 11 (1), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3 (1), Μαυροειδής 4, Ουόρεν 9 (2).

Η απόδοση του Βασιλειάδη σε 33 λεπτά (13/13 β., 2/2 δ., 3/6 τρ.) έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας (81-76), η οποία ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα για τη δεύτερη νίκη τους στον 5ο όμιλο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χάτσερ συμπλήρωσε ιδανικά την επιθετική παραγωγικότητα του Βασιλειάδη.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10 (1), Βασιλειάδης 26 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Χάτσερ 17 (2).

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ: Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβίτολα 10 (1), Λαβρίνοβιτς 13 (1), Γκαΐλιους 17 (3), Ορελικ 9 (1), Γιαναβίτσιους 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ρουνκάουκας 8 (2), Γιούτσικας 2, Γκεντράιτις.

Η αδυναμία του Αρη να ελέγξει τα ριμπάουντ (22-45) κυρίως στα επιθετικά (4-19) και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση (με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσε 30 πόντους) δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να διεκδικήσουν τέταρτη διαδοχική νίκη στο Γιούροκαπ και ηττήθηκαν από την Μπάνβιτ (96-84), στην Πάνορμο.

ΜΠΑΝΒΙΤ: Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Τζεσίμ, Στέφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24, Μόρμαν 5 (1), Αλτουμπέι, Γιλντιρίμ 2.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 16 (4).

• Στην Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει σήμερα (20.00) την Εφές Αναντολού του Ντούσαν Ιβκοβιτς για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας τρεις νίκες και μία ήττα, βρίσκονται στη δεύτερη θέση του β΄ ομίλου, έναντι της τουρκικής ομάδας που ακολουθεί στην 3η θέση (2 νίκες – 2 ήττες) και έχει μεγάλο κίνητρο για τη νίκη, επειδή προέρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες. Στον ίδιο όμιλο σήμερα θα παίξουν Λιμόζ – Αρμάνι.

Κομβικής σημασίας για τη σταδιακή εξασφάλιση της πρόκρισης στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας είναι ο αγώνας του Παναθηναϊκού με τη Ζαλγκίρις, αύριο (21.45), στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» δεν έχουν βαθμολογικά περιθώρια να γνωρίσουν και τέταρτη ήττα στον 3ο όμιλο, ύστερα από τις τρεις εκτός έδρας αποτυχίες τους. Για τον ίδιο όμιλο, σήμερα θα γίνει η αναμέτρηση Μακάμπι – Νταρουσάφακα.

• Στην Κηφισιά θα συνεχίσει την καριέρα του ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης.