ΠΑΟΚ και Φοίνικας στους τελικούς του βόλεϊ

1' 54" χρόνος ανάγνωσης

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημά του στο βόλεϊ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ο ΠΑΟΚ (με μειονέκτημα έδρας κόντρα στον Φοίνικα Σύρου), που επικράτησε στον 4ο ημιτελικό του Ολυμπιακού με 3-1 στην κατάμεστη Πυλαία.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφερε να αντισταθεί στην αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων».

Ο ΠΑΟΚ έχασε με 22-25 το πρώτο σετ, φέρνοντας στην Πυλαία τα… φαντάσματα των ανατροπών του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Πιάτσα, με κεκτημένη ταχύτητα, προηγήθηκε με 3-8, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (8-9). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 9-13, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 πέρασε μπροστά 15-13, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 22-22, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο «δικέφαλος» προηγήθηκε 3-2 και 4-3, αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 4-6. Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια (12-12), προηγήθηκε 17-16, αλλά η ομάδα του Πιάτσα πέρασε και πάλι μπροστά με 18-20 και 19-21. Ο Σεπέδα ισοφάρισε 21-21 με δύο επιθέσεις και εν συνεχεία με δύο άσους έκανε το 23-21, για να κλείσει το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει μέχρι το 17-16. Εκεί ο «δικέφαλος» πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό σερί 5-0, έκανε το 22-16 και πήρε τη νίκη με 25-18 και 3-1 σετ.

Λίγες ώρες αργότερα, ο Φοίνικας Σύρου πήρε με τη σειρά του το δεύτερο εισιτήριο για τους τελικούς της Α1, κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς, με 3-2 σετ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο συγκλονιστικό σετ με 26-28, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν με 25-22. Η ομάδα της Κηφισιάς ισορρόπησε πάλι τον αγώνα και κατάφερε εκ νέου να αποκτήσει προβάδισμα στα σετ με με 2-1 (20-25).

Ο Φοίνικας Σύρου απάντησε με (25-22) και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Προηγήθηκε με 4-1, 8-3 και 9-4, με τον εξαιρετικό Παπαδόπουλο, και όλα έδειξαν να παίρνουν τον δρόμο της νίκης για τους νησιώτες.

Οπερ και εγένετο. Το 10-5 ήρθε με άουτ σερβίς του Μπίσετ, το 11-5 με τριπλό μπλοκ στον Ρουμελιωτάκη, το 12-5 σε πρώτο χρόνο με τον Ανδρεάδη, το 12-6 με πρώτο χρόνο του Φραγκιαδάκη, το 13-6 με τον Ντόκιτς, το 13-7 με πρώτο χρόνο του Φραγκιαδάκη, το 14-7 από άουτ σερβίς του Ρουμελιωτάκη και το τελικό 15-7 με τον Ντόκιτς.

Την ερχόμενη Τρίτη η σειρά των τελικών ξεκινάει από τη Σύρο.