Νίκη – ανατροπή της Αγγλίας στο βρετανικό ντέρμπι

41" χρόνος ανάγνωσης

Παρότι πήγε στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ, η Αγγλία γύρισε «τούμπα» το παιχνίδι με την Ουαλία το απόγευμα της Πέμπτης, επικρατώντας με 2-1 και μένοντας μόνη πρώτη στον δεύτερο όμιλο του Euro.

Οι Ουαλοί πήραν προβάδισμα στο 42ο λεπτό με το δεύτερο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος, όπως και κόντρα στη Σλοβακία, σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ύστερα από λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ της Αγγλίας, Τζο Χαρτ.

Η ομάδα του Ρόι Χότζον, ωστόσο, κατόρθωσε στην επανάληψη να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φτάσει στη νίκη, χάρη στα γκολ των Βάρντι (56’) και Στάριτζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον, οι Αγγλοι έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και προηγούνται στη βαθμολογία, η Σλοβακία και η Ουαλία ισοβαθμούν με τρεις (η δεύτερη έχει πλεονέκτημα λόγω νίκης στο μεταξύ τους ματς) και η Ρωσία είναι ουραγός με έναν.