Χάλκινο μετάλλιο για τη Βούλα Παπαχρήστου

1' 23" χρόνος ανάγνωσης

Με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου, στο τριπλούν, ολοκληρώθηκαν τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στίβου ανδρών – γυναικών, στο Αμστερνταμ.

Ηταν το 2ο μετάλλιο της Ελλάδος στη διοργάνωση, μετά το χρυσό της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου είχε καλύτερο άλμα στα 14,47 (άνεμος -1,0). Το χρυσό κατέκτησε η Π. Μάμονα από την Πορτογαλία με 14,58 (ρεκόρ Πορτογαλίας, άνεμος +0,8) και το ασημένιο η, πρώην Ουκρανή και νυν αθλήτρια του Ισραήλ, Χ. Μινέικο, η οποία εκμεταλλεύτηκε τον άνεμο (+2,9) και είχε άλμα στα 14,51. Η εμφάνιση της Παπαχρήστου θεωρείται επιτυχημένη καθώς είχε, επίσης, έγκυρα άλματα στα 14,31, 14,45, 14,15, 14,00, 14,14 ενώ η Μινέικο είχε μόνο ένα έγκυρο άλμα αυτό του μεταλλίου και η Μαμόνα τρία.

Στο ύψος των ανδρών, ο Κωνσταντίνος Μπανιώτης δεν κατάφερα να περάσει τα 2,29 και περιορίστηκε στην 6η θέση με 2,24. Στο ίδιο ύψος έμειναν τόσο ο Δημήτρης Χονδροκούκης (8ος) όσο και ο Βασίλης Κωνσταντίνου (9ος) που αγωνίζονται για την Κύπρο ενώ ο Κύπριος Κυριάκος Ιωάννου ακυρώθηκε στην πρώτη του προσπάθεια στα 2,29. Στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε  Ιταλός Τζιανμάρκο Ταμπέρι με 2,32.

Επιτυχημένη θεωρείται η εμφάνιση του Μιχάλη Αναστασάκη. Ο αθλητής της σφυροβολίας πλασαρίστηκε στην 4η θέση του ευρωπαϊκού με 75.89μ. Πρώτος ο Πολωνός Φάιντεκ με 80.93μ. Στη σφαιροβολία, ο Νίκος Σκαρβέλης, στην πρώτη του συμμετοχή με τα ελληνικά χρώματα σε μεγάλη διοργάνωση, πλασαρίστηκε στη 11η θέση με 19,55 μ.

Πολύ καλός ήταν ο αγώνας της Ουρανίας Ρεμπούλη στον ημιμαραθώνιο. Με 1:11:52 πλασαρίστηκε στην 6η θέση. Το χρυσό κατέκτησε η Πορτογαλίδα Σάρα Μορέιρα με 1:10:19. Στους άνδρες, ο Κώστας Γκελαούζος κατέλαβε την 61η θέση κάνοντας 1:08:09. Νικητής ο Τεντέσε Άμπραχαμ για την Ελβετία με 1:02:03.