Με νίκη του ΠΑΟΚ έπεσε η αυλαία της αγωνιστικής

1' 24" χρόνος ανάγνωσης

Πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 3-0, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε» η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο βόλεϊ. Τα σετ: 25-22, 25-15, 28-26. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η 3η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες.

Στα πρώτα δύο σετ, ο ΠΑΟΚ χάρη στην καλή του υποδοχή (56%) προηγήθηκε από την αρχή και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και την ολοκλήρωσή τους. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής βρέθηκε να χάνει με 14-19 αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να έχει δύο σετ μπολ για να μειώσει σε 1-2. Εκεί, όμως, φάνηκε η εμπειρία των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη. Ισοφάρισαν και, τελικά, επικράτησαν με 28-26.

Κορυφαίος παίκτης για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης ήταν ο Χάρης Σακόγλου, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ηρακλή Χαλκίδας από 2 άσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Ο Γιάννης Καλμαζίδης χρησιμοποίησε για λίγο και τον τραυματία Ανδρεάδη και όλα δείχνουν ότι θα τον έχει στη διάθεσή του στο σαββατιάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Ο Ηρακλής θα παίξει με την Ορεστιάδα.

Με νίκες των φαβορί διεξήχθη, χθες, η 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Ο Πανναξιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 (25-9, 25-17, 25-18), ο Παναθηναϊκός τον Αία Ευόσμου με 3-0 (25-14, 25-19, 25-19), ο Ολυμπιακός υπερίσχυσε, εκτός έδρας της Ελπίδας με 3-0 (25-15, 25-13, 25-8), ενώ ο Αρης, έστω και δύσκολα, επικράτησε στην Ηλιούπολη της τοπικής ομάδας με 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 25-20, 15-9).

• Προπονητής της Oρεστιάδας ανέλαβε και πάλι ο Βούλγαρος Κριστόφ Πλάμεν. Ο Γερμανός Μίκαελ Μέρτεν αποτελεί παρελθόν.