Επεσε η «αυλαία» του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου

2' 1" χρόνος ανάγνωσης

Ο καλός καιρός, τελικά, δεν «έπεισε» τους Αθηναίους να γεμίσουν το Καλλιμάρμαρο για να παρακολουθήσουν τον τερματισμό των αθλητών και την εκδήλωση που είχε διοργανωθεί για τη συμπλήρωση των 120 χρόνων από τη διοργάνωση των 1ων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων. Στο Παναθηναϊκό Στάδιο βρέθηκαν λιγότεροι από 15.000 θεατές, σε μία εκδήλωση με πολλές οργανωτικές αδυναμίες.

Το τελετουργικό της γιορτής ξεκίνησε με την άφιξη της ολυμπιακής σημαίας, την οποία κρατούσαν Ελληνες Ολυμπιονίκης και, στη συνέχεια, ακολούθησε η παρέλαση μελών από την ολυμπιακή ομάδα του Ρίο ντε Τζανέϊρο. Η Οργανωτική Επιτροπή τίμησε, στα πρόσωπα των απογόνων τους, τον χρυσό Ολυμπιονίκη του 1896, Σπύρο Λούη, και τον πρώτο νικητή μαραθωνίου δρόμου και 2ο στους Αγώνες του 1896, Χαρίλαο Βασιλάκο.

Λίγο μετά τις 11 το πρωί έφτασε στο Στάδιο και ο νικητής της μαραθώνιας διαδρομής. Ο Λούκα Ρότις Λόμπουβαν ολοκλήρωσε τον αγώνα φανερά συγκινημένος Ο Κενυάτης θεωρείτο φαβορί του αγώνα και το επιβεβαίωσε όταν στο 41ο χλμ προσπέρασε τον, επίσης, Κενυάτη, Κιπρούτο (τερμάτισε σε 2.13.24). Τρίτος ήταν ο Μπερνάρντ Κιτούρ σε 2.13.32. «Είμαι εξαντλημένος αλλά χαρούμενος. Όλα πήγαν καλά και τερμάτισα πρώτος. Κατά τη διάρκεια του αγώνα χτύπησα το νύχι του ποδιού αλλά τα κατάφερα», τόνισε ο Λόμπουβαν.

Η ατμόσφαιρα στο Στάδιο «ζεστάθηκε» όταν ανακοινώθηκε η άφιξη του πρώτου Ελληνα. Οι θεατές υποδέχτηκαν τον Χριστόφορο Μερούση, που κατέκτησε για 2η χρονιά τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Δεύτερος πλασαρίστηκε ο Κώστας Γκελαούζος με 2.26.08, στο δεύτερο μαραθώνιο της καριέρας του, και τρίτος ο 40χρονος Δημοσθένης Ευαγγελίδης με 2.23.40.

Στις γυναίκες, πρωταγωνίστρια ήταν η Νάνσι Αρουσέι από την Κένυα με 2.38.13, δεύτερη η Κένζα Ντχμανί από την Αλγερία (2.38.28) και 3η η Ελληνίδα, Ράνια Ρεμπούλη (2.49.23), η οποία τερμάτισε εμφανώς συγκινημένη. Στη δεύτερη θέση του πανελλήνιου πρωταθλήματος πλασαρίστηκε η Σόνια Τσεκίνι Μπουντούρη σε 2.55.04. Τρίτη ήρθε η Στεφανία Λεοντιάδου με 2.57.59.

Στα 10 χλμ. νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπουντούλης με 31.47 και άφησε δεύτερο τον Δήμο Μαγγίνα (31.48) και τρίτο τον Ιάσωνα Ιωαννίδη (31.52). Η Αναστασία Καρακατσάνη, για πέμπτη φορά, εισήλθε πρώτη στο Παναθηναϊκό Στάδιο στην κούρσα των 10χλμ. των 35.23. Ακολούθησε η Λίλι Λούικ (Εσθονία) με 36.23 και η Ελένη Λεβεντάκη με 36.35.

Στα 5.000, νίκησε ο Χρήστος Καλλίας (14.49), με δεύτερο τον Ιταλό, Αντέμε Κούνεο (15.08) και τρίτο τον Κώστα Νακόπουλο (15.13). Στις γυναίκες, πρώτη το νήμα έκοψε η Ελευθερία Πατρουλάκη (17.10), δεύτερη η Ελένη Φιλάνδρα με 17:45 Τρίτη η Ανθή Κυριακοπούλου με 18:14.

Ο χρόνος για τον τερματισμών των δρομέων του Μαραθωνίου δρόμου θα ολοκληρωθεί στις 17.00.