Φουλ δράση στο βόλεϊ, νίκες των «αιωνίων»

1' 39" χρόνος ανάγνωσης

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε χθες η πορεία του Ολυμπιακού στο Τσάλεντζ Καπ γυναικών. Αντίθετα, η Θήρα ξεκίνησε με το… αριστερό στο κύπελλο Συνομοσπονδίας. Σε ό,τι αφορά την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών, υπερίσχυσαν τα φαβορί.

Στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 (25-23, 25-18, 25-22) την περυσινή κάτοχο του τίτλου του Τσάλεντζ Καπ, τη ρουμανική CSM Βουκουρεστίου. Η νίκη κρίθηκε στην καλή υποδοχή. Για να προκριθεί ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση πρέπει στις 10 Ιανουαρίου να κερδίσει δύο σετ.

Η ομάδα της Σαντορίνης αγωνίστηκε στο Ισραήλ και αντιμετώπισε τη Χάποελ Κφαρ Σαμπά. Ηττήθη 0-3 (19-25, 22-25, 21-25). Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στη Θήρα στις 21 Δεκεμβρίου και η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου, για να προκριθεί, χρειάζεται νίκη με 3-0, ή 3-1 και ύστερα να διεκδικήσει το «εισιτήριο» στο «χρυσό σετ».

Στα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών ξεχώρισε η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Κηφισιά. Υστερα από ένα δυνατό παιχνίδι οι «πράσινοι» υπερίσχυσαν με 3-1 (25-23, 25-27, 25-21, 25-23). Ντέρμπι παρελθόντων ετών θύμισε το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Ηρακλή. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-1 (25-16, 21-25, 25-21, 29-27) αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει σε 2-2, τις οποίες, όμως, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παμβοχαϊκός απέναντι στην Ορεστιάδα. Ο σύλλογος της Κορινθίας επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-17, 25-17) και πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη του. Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 (29-27, 19-25, 21-25, 20-25). Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Κύζικο και πέτυχε την ευκολότερη νίκη του για αυτή την αγωνιστική περίοδο. Υστερα από έναν αγώνα που κράτησε μόλις μία ώρα, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-0 (25-17, 25-13, 25-11). Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ηγέτη τον Κολομβιανό Ντάνιελ Βανέγκας επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-1 (25-15, 18-25, 25-22, 25-19). H βαθμολογία: Ολυμπιακός 27, Παναθηναϊκός 22, ΠΑΟΚ 20, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 19, Παμβοχαϊκός 18, Φοίνικας Σύρου 17, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 14, Κηφισιά 12, Παναχαϊκή 9, Ηρακλής Χαλκίδας, Κύζικος 3, Ορεστιάδα 1.