Δύσκολη μέρα για τα φαβορί στην Α1 ανδρών βόλεϊ

1' 20" χρόνος ανάγνωσης

Aγώνες που έκρυβαν εκπλήξεις περιελάμβανε η 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών βόλεϊ. Ο νεοφώτιστος Ηρακλής Χαλκίδας υπερίσχυσε της Παναχαϊκής, ενώ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό. Εντυπωσιακό ήταν το θέαμα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Φοίνικα Σύρου που κρίθηκε στο πέμπτο σετ. Η 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών ολοκληρώνεται σήμερα με το «ντέρμπι των ακριτών». Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετωπίζει την Ορεστιάδα (20.00).

O Παναθηναϊκός χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση των «πειρατών της Σύρου». Επικράτησε με 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση για τον πρώτο γύρο. Εντυπωσιακή νίκη με 3-0 πέτυχε επί της Κηφισιάς ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης (25-22, 26-24, 25-16). Η Κηφισιά στο πρώτο σετ είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-18, αλλά ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε και, χάρη στον Γιορντάνοφ, το κέρδισε. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στα επόμενα δύο σετ.

H αναμέτρηση του Ηρακλή με την Παναχαϊκή είχε χαρακτηριστεί από την αρχή αμφίρροπη. Ο νεοφώτιστος στην Α1 σύλλογος της Χαλκίδας κατάφερε να πάρει τη νίκη από την έμπειρη Παναχαϊκή. Υπερίσχυσε με 3-0 (25-20, 25-23, 25-20). Σε αγωνιστικούς ρυθμούς ολοκλήρωσε τη χρονιά ο Γκόμεζ, ο οποίος έστω και για ελάχιστα λεπτά συμμετείχε στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παμβοχαϊκό και όλα δείχνουν ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης υπερίσχυσε με 3-0 (25-20, 25-16, 26-24). Το αποτέλεσμα κρίθηκε στο τελευταίο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, αλλά ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς έδωσε τη νίκη στον σύλλογο του Γιάννη Καλμαζίδη.

Στη βαθμολογία προηγείται ο Ολυμπιακός με 32 και ακολουθούν ΠΑΟ 27, ΠΑΟΚ 26, Παμβοχαϊκός 21, Ηρακλής Θ., Φοίνικας 19 και Κηφισιά 18.