Γιουρόπα Λιγκ: Εχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός

40" χρόνος ανάγνωσης

Δεν κατάφερε να εξασφαλίσει ένα καλό σκορ για τη ρεβάνς απέναντι στη Μπεσίκτας ο Ολυμπιακός, παραχωρώντας το βράδυ της Πέμπτης εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στην τουρκική ομάδα, στην πρώτη τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι Πειραιώτες, με τον Βασίλη Βούζα στον πάγκο, πήραν προβάδισμα στο 36ο λεπτό με κεφαλιά του μέχρι πρότινος παραγκωνισμένου Εστεμπάν Καμπιάσο, έπειτα από σέντρα του Ανσαριφάρντ.

Ωστόσο, το λάθος του Λεάλι στη φάση του 53ου λεπτού κόστισε στους γηπεδούχους, με τον Ιταλό γκολκίπερ να διώχνει τη μπάλα πάνω στον Αμπουμπακάρ και τον τελευταίο να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία, πετυχαίνοντας το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ για τους Τούρκους.

Η ρεβάνς της Κωνσταντινούπολης θα πραγματοποιηθεί σε μια εβδομάδα, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται νίκη ή ισοπαλία με σκορ από 2-2 και πάνω.