Μεγάλη διάκριση της ελληνικής πάλης

1' 47" χρόνος ανάγνωσης

Mία ακόμη σημαντική διάκριση έφερε η ελληνική πάλη, καθώς ο Γιώργος Πιλίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 58 κ. της ελευθέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Πάλης στα Ανω Λιόσια.

Ο 17χρονος πρωταθλητής συμπλήρωσε έξι μετάλλια σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Παίδων, κάτι που δεν έχει επαναληφθεί από κανέναν αθλητή στο παρελθόν στο στυλ της ελευθέρας. «Δεν ήταν στόχος μου να κατακτήσω τα έξι μετάλλια. Στόχος μου ήταν το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μάλλον δεν δούλεψα σκληρά. Από τότε που ξεκίνησα στην πάλη, ο στόχος μου ήταν να κατακτήσω το παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά δεν μπόρεσα να τα καταφέρω. Οσον αφορά την κλήρωση, όταν θέλεις να κατακτήσεις το χρυσό, δεν κοιτάς ποιος είναι πρώτος, ποιος δεύτερος. Δεν πρέπει να σκέφτεσαι τον αντίπαλό σου.

Πρέπει να τους κερδίσεις όλους. Η παρουσία του κόσμου στο πρώτο παιχνίδι με άγχωσε αρκετά, αλλά το καταπολεμήσαμε και κατάφερα να το κερδίσω», τόνισε.

Η Ρωσία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χώρα στην ελευθέρα πάλη, ενώ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν επίσης οι Ηνωμένες Πολιτείες και το Αζερμπαϊτζάν.

Στους τελικούς, στα 46 κιλά ο Αμερικανός Κερτ Νινάμντι Μακ Χέρνι Τζούνιορ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής. Το Ιράν κατέκτησε το χρυσό στα 54 κ. με τον Μεχντί Αχμπαρ Εσγκιβασουκολαέι. Στα 63 κ. κυριάρχησε η Ρωσία, με τον Ιναρ Κετία. Ο Αμερικανός Ααρον Μαρκέλ Μπρουκς κατέκτησε το χρυσό στα 76 κ. Στα 100 κ. το χρυσό κατέληξε επίσης στις ΗΠΑ και τον Ντάνιελ Γκρέγκορι Κλίφτον Κέρκβλιτ Τζούνιορ.

Οι ελληνικές θέσεις: Ελευθέρα Παίδων: 42 κ. Στεφανίδης 15ος, 46 κ. Μαρτίδης 12ος, 50 κ. Κουγουμτσίδης 8ος, 54 κ. Χριστοφορίδης 20ός, 58 κ. Πιλίδης 3ος, 63 κ. Χρ. Λοϊζίδης 15ος, 69 κ. Ι. Λοϊζίδης 20ός, 76 κ. Αλεβίζος 21ος, 85 κ. Σταμάτης 20ός, 100 κ. Βρόντος 21ος.

Ελληνορωμαϊκή Παίδων: 42 κ. Τρίμης 15ος, 46 κ. Μπούκης 13ος, 50 κ. Παροτσίδης 7ος, 54 κ. Δαμιανάκης 16ος, 58 κ. Νικολόπουλος 27ος, 63 κ. Σωτηριάδης 17ος, 69 κ. Νικολαΐδης 20ός, 76 κ. Ξυνόπουλος 24ος, 85 κ. Παγκαλίδης 7ος, 100 κ. Μανωλόπουλος 17ος.

Πάλη Κορασίδων: 46 κ. Γιατζόγλου 9η, 49 κ. Τριανταφυλλίδου 17η, 52 κ. Τριανταφυλλοπούλου 18η, 56 κ. Γκουγκούδη 22η, 60 κ. Πανταζή 21η, 65 κ. Τελιανίδου 20ή, 70 κ. Μακρίδη 12η.