To έπος του 1968 την καλεί

2' 6" χρόνος ανάγνωσης

Το ευρωπαϊκό πεπρωμένο της ΑΕΚ, στην επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του κυπέλλου κυπελλούχων το ’68, αποδείχθηκε ότι ήταν… φυγείν αδύνατον, με τη μεγάλη πρόκριση που κέρδισε στον δεύτερο αγώνα της με τη Νίμπουρκ και την εκτός έδρας νίκη (93-82) κόντρα στην τσεχική ομάδα.

Η ιστορία έδειξε ότι έχει déjà vu με την Ενωση, η οποία είχε ηττηθεί με 88-98 στο ΟΑΚΑ, πριν από μία εβδομάδα, αλλά επιστρέφει με την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ και χρειάζεται ένα ακόμη βήμα για να φτάσει στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης, ενώ αποτελεί τη μοναδική ελληνική εκπροσώπηση μετά τον αποκλεισμό του έτερου «Δικεφάλου», ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ έκανε στην Τσεχία αυτό που επί… εβδομήντα λεπτά έδειχνε αδύνατο. Μετά το -10 του ΟΑΚΑ, βρέθηκε στο -4 την τελευταία περίοδο. Στο 39΄ με καλάθι του Γκριν για πρώτη φορά ισοφάρισε (80-90) το μείον 10 του πρώτου αγώνα και ακολούθησε καλάθι του Ρέι (82-90 στα 35΄΄). Η παράταση ή η πρόκριση απομακρύνθηκαν από το άστοχο σουτ του Βασιλόπουλου στα 20΄΄, αλλά η τύχη ήταν με την ΑΕΚ.

Ο Πούμπρλα αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές (16΄΄), ενώ στα 2,8 δευτερόλεπτα ο Αμερικάνος Πάντερ πήρε τη μεγάλη απόφαση να σουτάρει από τη γραμμή των 6,75 μ. (με εύστοχο δίποντο θα παιζόταν παράταση) και η ευστοχία του δικαίωσε τη «ραψωδία» του εκπληκτικού, χθες, Μάνι Χάρις, που οδήγησε την ΑΕΚ μέχρι την εξασφάλιση της πρόκρισης.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Μπέντα, Μπόχατσικ 13 (3), Ντέιβις 6, Χρούμπαν 15 (2), Κριτζ 6, Λόρενς 11, Πέτερκα 6 (1), Πούμπρλα 5, Ρέι 18 (3), Βιόραλ 2.

ΑΕΚ: Γκριν 2, Χάρις 36 (3), Χάντερ 8, Τζέιμς 6, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 11 (3), Μαυροειδής 4, Πάντερ 9 (1), Σάκοτα 11 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Ξανθόπουλος 3 (1).

Λίγο νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός και εντός του στόχου του για την υπεράσπιση των έξι πόντων από τη νίκη του πρώτου αγώνα, στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του δεύτερου παιχνιδιού με την Καρσίγιακα, αλλά ουδέποτε κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και δεν είχε την απαραίτητη αποφασιστικότητα κατά την τελευταία περίοδο.

Η Καρσίγιακα μετέτρεψε το 48-46 σε 66-50, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά οι Χαραλαμπόπουλος και Γκος αστόχησαν σε τρία συνεχόμενα σουτ και ενώ νωρίτερα ο Μαργαρίτης είχε μειώσει μέχρι τους 7 πόντους (72-65 στο 37΄).

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Μπάνιτς 2, Τσέλεπ, Ντογκάν, Γκιουλασλάν 2, Τζόουνς 24 (3), Κένεντι 22 (2), Τουρέν 5 (1), Ουγκιουρλού 12, Γουότερς 7 (3 ασίστ).

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Χρυσικόπουλος 2, Γκος 14 (3), Τζάκσον 8, Τζόουνς 8 (1), Κατσίβελης 6, Κόνιαρης 1, Κρουμπάλι 8, Μαργαρίτης 5, Πέτεγουεϊ 3 (1), Ζάρας 2.