Ηττα του Παναθηναϊκού στην Σερβία

49" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε απ' τον Ερυθρό Αστέρα με 69-67 στην κατάμεστη Kombank Arena, χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία για τη δεύτερη θέση του ομίλου του στην Ευρωλίγκα, αλλά όχι και τις ελπίδες του για αυτήν αφού ακολουθεί το ματς – τελικός με την Λοκομοτίβ Κουμπάν στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πραγματοποίησε ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -13 (55-42) στο 30'18''. Παρόλα αυτα δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνιστή τον  Έλιοτ Ουίλιαμς που έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ, πετυχαίνοντας 14 πόντους στην τελευταία περίοδο πλησίασε στο καλάθι την αντίπαλό του αλλά τελικά δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.