Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στη Βενετία

2' 19" χρόνος ανάγνωσης

Στα δαιδαλώδη κανάλια της Βενετίας, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο για την πρώτη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Βενέτσια με 103-101 στην παράταση (89-89) του αγώνα που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Μάικ Γκριν ήταν ο ασφαλής… «γονδολιέρης» της ΑΕΚ και ενώ η Ενωση στην παράταση απώλεσε διαφορά 6 πόντων (87-93), αλλά «σφράγισε» τη νίκη με «κάρφωμα» του Τζέιμς στην τελευταία φάση.

Η ΑΕΚ «κυνήγησε» διαφορά 7 πόντων στο 36΄ (77-70) και με σερί 9-0 προηγήθηκε 77-79 στο 1΄ 15΄΄ πριν από την ολοκλήρωση του 40λεπτου και διατήρησε το εύθραυστο προβάδισμα τριών πόντων στη «ρωσική ρουλέτα» των ελευθέρων βολών. Ο Μάικ Γκριν ήταν εύστοχος σε 4 βολές και ο Σάκοτα σημείωσε ένα δίποντο, αλλά ο Λαρεντζάκης υπέπεσε σε δύο φάουλ στα 9΄΄ (αντιαθλητικό) και σε «νεκρό χρόνο», με αποτέλεσμα οι τρεις βολές των Τζόνσον και Ορελικ να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Χάινς 8, Πέριτς 19 (2), Τζόνσον 20 (3), Μπράμος 10 (2), Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (4), Μπίλζχα 6 (2), Βατ 9 (1).

ΑΕΚ: Ελονού 12, Τζέιμς 4, Γκριν 23 (2), Σάκοτα 15 (1), Αντιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.

«Ιανός» ήταν ο Αρης στην Τσεχία, συνεχίζοντας την αγωνιστική διπροσωπία του από αγώνα σε αγώνα και στη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, γνώρισε τη συντριβή από τη Νίμπουργκ με διαφορά 29 πόντων (99-70), ενώ προερχόταν από την εντός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΚ. Η αμυντική αστάθεια των παικτών του Γιαννάκη ήταν κοινό χαρακτηριστικό τους στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, καθώς δέχτηκαν 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 25 στο τρίτο και 28 στην τελευταία περίοδο. Η Νίμπουργκ είχε συνολικά 10/22 τρίποντα και 29/45 δίποντα και παρέσυρε τον αντίπαλό της στον γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού. Οι φωνές του Γιαννάκη δεν…εισακούστηκαν από τους παίκτες του, που είχαν 17 λάθη, 14 ασίστ και κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Tα σημαντικότερα ζητούμενα του Αρη είναι η σταθεροποίηση της απόδοσής του στα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ: Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούρμπλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βίοραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μοράντ, Βασιλόπουλος 9 (1), Γουίβερ  4,  Μπένσον 9, Μπελ 15 (5).

• Ο ΠΑΟΚ αναζητεί επιτακτικά την πρώτη νίκη του για τη φετινή περίοδο, στο σημερινό παιχνίδι με την Γκαζιαντέπ (19.30) στο κλειστό της Πυλαίας, ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Στη διάθεση του Ηλία Παπαθεοδώρου θα βρίσκεται πιθανότατα ο Αντώνης Κόνιαρης.

• Τραυματισμών συνέχεια στον Ολυμπιακό, που είχε και πέμπτο απόντα στη χθεσινή προπόνηση, ενόψει του αγώνα με την Ουνικάχα Μάλαγα στο ΣΕΦ, μεθαύριο, καθώς ο Λετονός Γιάνις… αποκόμισε οστικό οίδημα στην κλείδα από το πρόσφατο παιχνίδι με την Κύμη. Εκτός προπονήσεων παραμένουν οι Σπανούλης, Παπανικολάου, Μάντζαρης και Τιλί.