Πλήρωσε λάθη και αστοχία στο Μπαϊρόιτ η AEK

1' 19" χρόνος ανάγνωσης

Η ΑΕΚ «κατρακύλησε» στην πέμπτη θέση του ομίλου της στο Τσάμπιονς Λιγκ και, τρεις ημέρες μετά την ήττα στο Λαύριο, επιστρέφει με το ίδιο αποτέλεσμα από τη Γερμανία και την αναμέτρηση με την Μπαϊρόιτ (80-73) που την προσπέρασε στη βαθμολογία. H ΑΕΚ «κυνήγησε» διψήφιες διαφορές του σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (25-11), που έδειχνε να μην είχε βγει από τα…αποδυτήρια, αλλά και στη δεύτερη περίοδο (34-18, 41-25), γιατί ήταν αμυντικά αμελής και έδινε δικαιώματα στην επίθεση της Μπαϊρόιτ να σκοράρει εντός και εκτός ρακέτας και να προηγείται σταθερά.

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου είχαν 2/14 τρίποντα στο α΄ εικοσάλεπτο (ολοκλήρωσε το ματς με 4/20 και 13 λάθη) και στον αμυντικό τομέα δέχθηκαν 20 πόντους από τον Αμερικανό Γιορκ, που είχε ελάχιστη βοήθεια από τους συμπαίκτες του στην επιθετική παραγωγικότητα. Στα τελευταία 3΄ 40΄΄ του πρώτου ημιχρόνου, η Ενωση, με σερί 3-10, μείωσε σε 44-35 και έδειξε διάθεση αντεπίθεσης στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας αρχικά (50-50 στο 25΄) και «προσπερνώντας» στο σκορ (50-53), αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Μάνι Χάρις και η «μονομαχία» με τον Γιορκ στο σκοράρισμα δεν είχαν τους απαραίτητους συμπαραστάτες. Η Μπαϊρόιτ αντέδρασε, ανέκτησε το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (60-55), και στο 4ο δεκάλεπτο ήταν πιο αποφασιστική από την ΑΕΚ, δημιουργώντας εκ νέου διαφορά ασφαλείας μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα.

ΜΠΑΪΡΟΪΤ: Ρόμπινσον 7, Κοχ 7 (1), Λίνχαρτ 3 (1), Ντόρεθ 7 (2), Σέιθερτ 5, Μακ Γκρέα 2, Ουασάλσκι 5 (1), Εμέιζ 13 (3), Μπρουκς 9, Γιορκ 22 (4).

ΑΕΚ: Ελόνου 6, Τζέιμς 4, Γκριν 7, Χάρις 22 (1), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (3), Ατιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2,Μωραΐτης , Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.