Ευρωλίγκα: «Μαύρη» νύχτα για ΠΑΟ

1' 28" χρόνος ανάγνωσης

Η κρίση του Παναθηναϊκού «βαθαίνει» από τη νέα ήττα (105-106) που γνώρισε στο ΟΑΚΑ από την ελλιπή Αλμπα Βερολίνου στη δεύτερη παράταση (88-88, 98-98) για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το πάθος των «πρασίνων» να ανατρέψουν την κάκιστη αμυντική απόδοσή τους στα 21 πρώτα λεπτά του αγώνα (δέχτηκαν 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 58 στο ημίχρονο) αποδείχτηκε ότι δεν ήταν αρκετό για να «λυγίσουν» τη γερμανική ομάδα, που έφτασε στη δεύτερη, μόλις, νίκη της στη διοργάνωση. Δικαιολογημένα ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήθελε να… σκίσει τη φανέλα του μετά το τέλος του αγώνα. Γιατί έπαιξε 49 από τα 50 λεπτά του αγώνα, πέτυχε ρεκόρ καριέρας με τους 39 πόντους που σημείωσε, έγινε ο δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού σ’ έναν ευρωπαϊκό αγώνα, ήταν απανταχού παρών σε άμυνα και επίθεση, αλλά στην ιστορία γράφτηκε η τέταρτη ήττα του «τριφυλλιού» στην Ευρωλίγκα. Είτε επειδή ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν μπορεί να… εμπνεύσει τους παίκτες του στην αμυντική προσήλωση είτε γιατί οι Αμερικανοί παίκτες είναι λάτρεις της επίθεσης, η εικόνα και το αποτέλεσμα δεν αλλάζουν.

Η Αλμπα προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 12 πόντων, ο Παναθηναϊκός «κυνηγούσε» συνεχώς στο σκορ, παίζοντας με αυξανόμενο άγχος, και η κατάληξη ήταν αρνητική. Ο Πεδουλάκης αποφάσισε να μην δώσει εντολή για φάουλ στην τελευταία επίθεση της Αλμπα και ενώ το σκορ ήταν 105-103, ο Σίκμα με καλάθι και μία βολή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 16 (1), Ράις, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (6), Παππάς 14 (2), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10, Γουάιλι 22, Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ: Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (7/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γκεντράιτις 15 (1), Τίμαν 11 (1), Νόκο 17, Σίκμα 14.

Xθες: Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 87-79, Αναντολού Εφές – Ζενίτ 90-88, Μπασκόνια – Μακάμπι 83-113.