Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ η Εθνική Εφήβων

45" χρόνος ανάγνωσης

Στους «4» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ U18 βρίσκεται η Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στην παράταση με 70-66 της Λιθουανίας και πανηγύρισε την πρόκριση! Επόμενος αντίπαλος είναι η Ισπανία (3/8, 21.15) και στόχος το ένα από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό.

Μπάσκετ χαμηλών ταχυτήτων και χαμηλών ποσοστών παίχθηκε στο πρώτο μισό και από τις δύο ομάδες.

Το 12-14 της πρώτης περιόδου λέει πολλά από μόνο του, όπως και το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έκανε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η νευρικότητα ήταν μεγάλη και στις δύο πλευρές, με τη μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται στους πέντε πόντους, είτε για την Ελλάδα (9-14, 7’), είτε για την Λιθουανία (26-21, 20’).

Το ποσοστό για τους Έλληνες παίκτες ήταν 20.5% εντός πεδιάς (8/39) με 7/29 δίποντα και 1/10 τρίποντα, με τους Λιθουανούς να «σώζονται» από τα δίποντα (8/18, 44%), ενώ είχαν κερδίσει πολύ περισσότερα φάουλ (6-13).

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ