Αγχωτική νίκη, δεν έπεισε ο Ολυμπιακός

1' 33" χρόνος ανάγνωσης

«Επεσε από την Ακρόπολη και βρήκε… πορτοφόλι», ο Ολυμπιακός που νίκησε τη Μάλαγα με 81-80 και διέσωσε, τουλάχιστον, το ευρωπαϊκό γόητρό του. Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν και με διαφορά 11 πόντων στο γ΄ δεκάλεπτο βελτίωσαν την άμυνά τους και τελικά στάθηκαν υπερτυχεροί στο τελευταίο, άστοχο λέι απ του Μρσιτς, με την εκπνοή του αγώνα.

Στα 45΄΄ πριν από τη λήξη, ο Φόρεστ ισοφάρισε 80-80, αλλά ο Φορντ ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή που εκτέλεσε, στα 7 δευτερόλεπτα. Είναι εξαιρετικά αμφίβολο, όμως, αν ο Ηλίας Ζούρος πήρε πίστωση χρόνου για την παραμονή του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φορντ 20, Παπαλουκάς 5, Ρισασέ 10 (1), Ντε Μιγκέλ 7, Φέρμελιγκ 8, Φόρεστ 17, Ζεβροσένκο 4, Τόμιτς 2, Παπανικολάου 8.

ΜΑΛΑΓΑ: Ροντρίγκεθ 9 (1), Μρσιτς 23 (2), Φίλιπ 2, Αμπραμς 17, Βάσκεθ 3 (1),Καμπέθας 2, Κορνεγκάι 3, Βάις 11, Σονκό 10.

B H ευθυμία της AEK από την πρόσφατη νίκη επί του Ολυμπιακού, διήρκεσε πέραν του… μέτρου και οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα δεν απέφυγαν τη χθεσινή ήττα (68-70) από τη Σκαβολίνι, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. H «Ενωση» στάθηκε άτυχη στην τελευταία επίθεση του αγώνα, καθώς ο Μέλβιν Μπούκερ ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με την εκπνοή της δραματικής αναμέτρησης. H AEK κατάφερε να «εξαφανίσει» τον Μπούκερ στο α΄ ημίχρονο (43-32) και ο Αμερικανός είχε σημειώσει μόλις 3 πόντους, αλλά στην επανάληψη, η απόδοσή του ήταν «βαρόμετρο» για την εκτός έδρας νίκη των Ιταλών, αφού πέτυχε 22 πόντους. H Σκαβολίνι προηγήθηκε 59-64 στο 36΄, αλλά με τρία διαδοχικά τρίποντα των Χόλντεν, Ζήση και Ντικούδη, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 68-64, αλλά ο Χόλντεν στα 15΄΄ πριν από τη λήξη, αστόχησε απελπιστικά…

ΑΕΚ: Χόλντεν 22 (3), Ντικούδης 15 (2), Κακιούζης 14 (1), Μπετς, Μπιλμπά 10 (2), Κικίλιας, Ταπούτος 2, Χατζής 2, Ζήσης 3 (1), Πασχάλης.

ΣΚΑΒΟΛΙΝΙ: Τούσεκ 4, Μπέριτς 7 (1), Ματζόλι 6, Μπούκερ 25 (4), Τζόνσον 11 (1), Τράινα 10 (2), Πετσίλε, Μίντλεντον 7 (1).

comment-below Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0 Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή