KAI… ΑΛΛΑ

1' 8" χρόνος ανάγνωσης

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ: Μπάσκετ εφήβων: 19.00: Τουρκία – Σλοβενία, 21.15: Ελλάς – Κροατία, SUPERSPORT, 14.30: Πουέρτο Ρίκο – Λιθουανία, SUPERSPORT 2. Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου: 17.15: Συγχρονισμένη κολύμβηση, 18.15: Πόλο ανδρών: Ελλάς – Κίνα, 20.00: Καταδύσεις, ET 1. 11.00: Καταδύσεις, 13.30: Συγχρονισμένη, 17.00, 20.00: Καταδύσεις, ΕURΟSΡΟRΤ.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: H Γκρανίτας Κάουνας (Λιθουανία) θα είναι η αντίπαλος του Φίλιππου Βερ. στους προκριματικούς του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών. H Αναγέννηση Αρτας στις γυναίκες θα παίξει με την ολλανδική, Ζέιμαν. Οι αγώνες θα γίνουν τον Σεπτέμβριο.

ΠΙΓΚ ΠΟΓΚ: Κατώτερες των προσδοκιών ήταν οι εμφανίσεις των εθνικών ομάδων εφήβων, νεανίδων, παίδων, κορασίδων στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Οι νέοι κατετάγησαν 22οι, οι νεάνιδες 23ες, ενώ οι παίδες και οι κορασίδες παίζουν για τις θέσεις 23η-24η.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ: Εξι μετάλλια κατέκτησαν οι Ελληνες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, στο Π. Ρίκο. Μετά τ’ ασημένια του Βασ. Μαγγανά (45-49 ετών) στην σφυροβολία και στην σφαιροβολία, ο ίδιος κατέκτησε το χρυσό στο πένταθλο ρίψεων, όπου 4ος ήταν ο Θαν. Καλαντζής. Χρυσό πήρε ο I. Μπέλλος (65-69) στα 100 εμπόδια με 17.54 και χάλκινα οι K. Χαμουρούδης (40-44) στο ακοντισμό με 50,44 και Παν. Κακογεώργος (50-54) στο μήκος με 5,25.

ΤΕΝΙΣ: Στην χώρα μας θα διεξαχθεί ο αγώνας της εθνικής με την Σερβία – Μαυροβούνιο (19-21/9, OAA), ο οποίος θα κρίνει την άνοδο στην A΄ κατηγορία του Κυπέλλου Ντέιβις.

ΚΑΝΟ ΣΛΑΛΟΜ: Την 10η θέση κατέλαβε ο 15ετής, Χρ. Τσακμάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων.