Μεγάλη νίκη η Ελλάδα με Λιθουανία

47" χρόνος ανάγνωσης

Και τώρα οι δύο τους. H Ελλάς νίκησε τη Λιθουανία, με 31-26, στα Ιλίσια και οι λογαριασμοί τους θα τακτοποιηθούν την Κυριακή στο Κάουνας (17.00), όπου και θα αναδειχθεί ο πρώτος του ομίλου, ο οποίος θα πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του παγκοσμίου πρωταθλήματος χάντμπολ.

Η ελληνική ομάδα στοχεύει στη Λιθουανία να πετύχει την έκτη της νίκη, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ουλφ Σέφερτ, παρά το γεγονός πως αρκείται ακόμη και στην ήττα, με τέσσερα γκολ διαφορά.

Ωστόσο, ο δρόμος της πρόκρισης δεν θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. H Λιθουανία αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδειξε να αιφνιδιάζει την ελληνική ομάδα. Στην επανάληψη οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοσή τους και με τη βοήθεια του κόσμου (2.000 θεατές) έφθασαν στη νίκη.

ΕΛΛΑΣ: Βόγλης 3, Βασιλάκης 4, Ζαραβίνας 2, Μπαλωμένος 6, Γραμματικός 6, Χαλκίδης 3, Αλβανός 1, Καρυπίδης 6.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Γκρόσας 1, Στράντας 1, Ρατσκάουσκας 3, Παουζούαλις 6, Στελμόκας 4, Ρασικεβίστιους 6, Κλιμτσάουσκας 5.