Δεν τα κατάφερε η Ψαθά

49" χρόνος ανάγνωσης

Δεν κατόρθωσε να κατακτήσει μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης που διεξάγεται στη Βουδαπέστη η Φανή Ψαθά (48 κ.). Στον A΄ γύρο έχασε από την τελικώς αναδειχθείσα πρωταθλητρία, Κινέζα, Ρεν Σούετσενγκ, μετά νίκησε την Παρκ Μπο-Ρα (N. Κορέα), αλλά στη συνέχεια ηττήθη από τη Ρωσίδα Κασκαράκοβα. Στην κατηγορία των 51 κ. η Κατερίνα Πουμπουρίδου έχασε στον A΄ γύρο από την Κιργίσια N. Σαϊλομπαέβα και αποκλείσθηκε. Σήμερα θα αγωνισθούν οι Σοφία Πουμπουρίδου (55), Ευαγγελία Χρύση (59) και Αγόρω Παπαβασιλείου (63).

Εκπλήξεις σημειώθηκαν χθες. O «χρυσός» ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής των 120 κ., Ουζμπέκος, A. Ταϊμάζοφ ηττήθη στον A΄ γύρο από τον Ρουμάνο P. Κιντοάν. Στον τελικό των 48 κ. η Ουκρανή Ιρίνα Μέλνικ έχασε με πτώση από τη Ρεν. Τα αποτελέσματα:

120 κ.: 1. Πολατζί (Τουρκία), 2. Ροντρίγκες (Κούβα), 3. Αουμπελι (Ουγγαρία) και T. Τόμπσον (ΗΠΑ). 48 κ.: 1. Ρεν (Κίνα), 2. Μέλνικ (Ουκρανία), 3. Χουίνχ (Καναδάς) και Μακ. Σακαμότο (Ιαπωνία). 51 κ.: 1. Χιτ. Σακαμότο (Ιαπωνία), 2. Μπουμπριγέμ (Γαλλία), 3. Ενχτζαργκάλ (Μογγολία) και Γουέν Τζουλίνγκ (Κίνα).