ΣΥΝΤΟΜΑ

1' 37" χρόνος ανάγνωσης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΕμειναν πίσω οι Ελληνες

Κάθε άλλο παρά ικανοποιητικές είναι οι εμφανίσεις των Ελλήνων στο Γιουρολύμπ του Ιερ (Γαλλία). Υστερα από τέσσερις κούρσες καλύτερα πηγαίνουν οι: RSX: Κοκκαλάνης 9ος. Τορνέιντο: Πασχαλίδης – Τριγκώνης 15οι. Λέιζερ Στάνταρ Ε. Χειμώνας 16ος. Ράντιαλ: Μαντζαράκη 14η. Φινν: Δραγούτσης 28ος, Παπαθανασίου 33ος. 470 (Α): Κοσματόπουλος – Α. Παπαδόπουλος 39οι, γυν.: Οικονόμου – Τσιγαρίδη 35ες. Υνγκλινγκ: Μπεκατώρου – Παπαδοπούλου – Κραβαριώτη 19ες.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ

Εκπλήξεις στο πρωτάθλημα

Εκπλήξεις έγιναν στο πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών. Ολοι οι πρωταθλητές των ατομικών κατέκτησαν τον τίτλο για πρώτη φορά. Τ’ αποτελέσματα: Ξίφος ασκήσεως: Κοντοχριστόπουλος (ΑΟΞ Αιγάλεω), ομαδικό: Αιγάλεω – Κονταρέλη (ΠΓΣ), Αιγάλεω. Σπάθη: Τσουρούτας (Αθηναϊκή Λέση), Α. Λ. – Παΐζη (Α.Λ.), ΓΕ Φλώρινας.

ΤΖΟΥΝΤΟ

Δύο μετάλλια οι νέοι

Δύο μετάλλια κατέκτησαν οι τζουντόκα μας στο τουρνουά Νέων της Εσθονίας. Ο Δ. Τσοκούρης (73 κ.) κατέκτησε το χρυσό και ο Δ Μανουσαρίδης (60) το χάλκινο.

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Εκτη η Βαρβάρα Φίλιου

Την 6η θέση στον τελικό του στεφανιού νεανίδων κατέλαβε η Βαρβάρα Φίλιου στο τουρνουά ρυθμικής γυμναστικής του Πορτιμάο (Πορτογαλία).

ΤΕΝΙΣ

Εχασαν στις λεπτομέρειες

Δεν κατάφεραν να κατακτήσουν τον τίτλο του διπλού στο «Status Athens Open» οι Κ. Οικονομίδης και Αλ. Γιακούποβιτς. Εχασαν στον τελικό με 4-6, 4-6 από τους Ισπανούς Μ. Λόπεθ και Γκ. Τρουχίγιο Σολέρ. Στο μονό πρώτευσε ο Ολλανδός Μ. Φέρκερκ. Τον πρώτο φετινό τίτλο κατέκτησε ο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Ελβετός επικράτησε στο τουρνουά του Εστορίλ (Πορτογαλία).

ΙΠΠΑΣΙΑ

Αψογος ο Λινάρδος

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αυγ. Λινάρδος καθώς σημείωσε τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στην κατηγορία Α΄ Ενηλίκων (ύψος εμποδίων 1,40 μ.) στον 4ο αγώνα πρωταθλήματος στην υπερπήδηση εμποδίων. Στους εφήβους (1,30 μ.) πρώτευσε η Χρ. Δημητρακοπούλου και στους παίδες η Θ. Κατσανούλα.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Σαρώνει ο Ηλίας

Ο Περ. Ηλίας πέρασε 1ος στη βαθμολογία του πανελληνίου κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου μετά τη νίκη του στον δεύτερο αγώνα. Στις γυναίκες η Ελ. Χαντζή πέτυχε και δεύτερη νίκη. Ο Ηλίας την επόμενη ημέρα νίκησε και στον δεύτερο αγώνα ορεινής ποδηλασίας Outsports. Ηταν η δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση.