ΑΕΚ: Στο κόλπο της πρόκρισης, με τεσσάρα στην Ουκρανία

32" χρόνος ανάγνωσης

Την πρώτη της φετινή νίκη στο Γιουρόπα Λιγκ σημείωσε η ΑΕΚ, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 της Ζόρια στην Ουκρανία και ξαναμπαίνοντας στην μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η Ένωση ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Τάνκοβιτς (6΄) και Μάνταλου (34΄). Στο 54΄ο Λιβάγια διεύρυνε το σκορ στο 0-3 και παρά το γεγονός πως οι Ουκρανοί μείωσαν στο 81΄με τον Κοτσέργκιν, στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Λιβάγια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην τρίτη θέση με τρεις βαθμούς. Στην πρώτη θέση με 9 πόντους παραμένει η Λέστερ που συνέτριψε με 4-0 την Μπράγκα που ακολουθεί στην δεύτερη θέση με 6 βαθμούς.