Ολυμπιακός: Όταν «ξύπνησε», νίκησε…

28" χρόνος ανάγνωσης

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός άλλαξε την εικόνα του στο δεύτερο και πήρε την πέμπτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Αλμπα Βερολίνου με 75-71.

Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με νταμπλ-σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας συνεχή λάθη, με ένα 27-9 στην τρίτη περίοδο, που ήταν αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας του Ζαν-Σαρλ και του Παπανικολάου και δυο καθοριστικών τριπόντων του Σπανούλη, έφτασαν στην επιτυχία.

Κορυφαίοι για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα οι  ΜακΚίσικ με 14 πόντους, Ζαν-Σαρλ (13), Βεζένκοφ (11) και Παπανικολάου (8).

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71