Σε τροχιά πλέι οφ με Σλούκα ο Ολυμπιακός

1' 53" χρόνος ανάγνωσης

Με τον Σπανούλη μόλις 5 λεπτά στο παρκέ, αλλά με μαέστρο τον Σλούκα (21 π., 11 ασ.) και τον Λαρεντζάκη να παίζει για… δύο σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός νίκησε 89-87 στην παράταση (73-73 κ.α.) τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και άνοιξε διάπλατα την πόρτα για την οκτάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν νευρικά με 9 λάθη και 1/8 τρίποντα στο α΄ ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι για να ελέγχουν τον ρυθμό με διαφορές κοντά στους 10 πόντους (40-33 ημ.). Η επιλογή του Μπαρτζώκα να ρίξει τον Τζέγκινς στον Ουίλμπεκιν και η καλή άμυνα του Ολυμπιακού στο διάστημα κατά το οποίο η Μακάμπι έπαιζε με δίδυμο ψηλών, συν τον οίστρο του εξαιρετικού Σλούκα στην επίθεση, έφεραν την αλλαγή του σκηνικού στο β΄ μέρος.

Η ελληνική ομάδα με ένα σερί 9-2 ισοφάρισε 42-42, βρέθηκε στο -6 σε 20΄΄ από επιπολαιότητες, αλλά ηρέμησε, ισορρόπησε, έκανε σερί 6-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, βρέθηκε στο +4 στο 37΄ (61-65) και με δύο βολές του Σλούκα σχεδόν σε νεκρό χρόνο πήγε το παιχνίδι στην παράταση (73-73), όπου με καταλύτη τον εκπληκτικό Λαρεντζάκη, αλλά και τον Βεζένκοφ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη!

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράιαντ 15, Ουίλμπεκιν 25, Τζόουνς 9, Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11, Κάσπι, Ντόρσεϊ 8, Ντι Μπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Ζούσμαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13, Σπανούλης, Σλούκας 21, Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8, Πρίντεζης 12, Ζαν Σαρλ 8, Τζέγκινς, Ελις 6, Μακίσικ 10.

Χθες: Αρμάνι – Βαλένθια 95-80, Φενέρ – Μπασκόνια 96-76, Εφές – Αλμπα 84-76 και Χίμκι – Μπαρτσελόνα 75-87 (ο Καλάθης μέτρησε 15 ασίστ, οι 10 στο α΄ ημίχρονο!)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται απόψε (21.00) τη Βιλερμπάν, χωρίς τον τραυματία Παπαπέτρου, ο οποίος κάνει αγώνα δρόμου να παίξει την Παρασκευή με τη Φενέρ στην Πόλη. Ο Οντετ Κάτας θα κοουτσάρει απόψε τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ και αύριο θα έλθει στην Αθήνα για να υπογράψει συμβόλαιο 1,5 έτους με τους «πράσινους». Τα άλλα αποψινά παιχνίδια: 19.00 ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις, 20.30 Ζενίτ – Μπάγερν, 22.00 Ρεάλ Μαδρ. – Ερ. Αστέρας.

• Το Περιστέρι νίκησε στην Αθήνα τη Ρίτας Βίλνιους με 81-74 (25 π. ο Πέτγουεϊ) και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλει πλέον ήττα της Ρίγα σήμερα από τη Στραμπούρ και νίκη δική του στη Λετονία την επόμενη αγωνιστική με διαφορά τουλάχιστον 3 πόντων.