Σούπερ Παναθηναϊκός, «έπνιξε» τη Μακάμπι

1' 24" χρόνος ανάγνωσης

Εχοντας ως κύριο όπλο την άμυνα, κυρίως στην πρώτη και την τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ με 81-63 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες, φτάνοντας το 10-17 (νίκες –ήττες).

Η ομάδα του Οντεντ Κάτας ήταν εξαιρετική σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, εκτός από το τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου όπου έδωσε δικαιώματα και οι Ισραηλινοί με ένα επιμέρους σκορ 15-2, πλησίασαν στους τρεις πόντους την διαφορά.

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με άμυνα «τανάλια» (για πέντε λεπτά δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο η Μακάμπι), έφτασε στο +12 (67-55) στο 35΄και ακολούθως, με οκτώ διαδοχικούς πόντους τού Παπαπέτρου στο +20 (79-59).

Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς. Ακολούθησα σε απόδοση οι Γουάιτ, Μήτογλου και Χεζόνια. Ο Κροάτης βοήθησε αρκετά στον επιθετικό τομέα στην πρώτη περίοδο αλλά φάνηκε ακόμη ότι δεν έχει φτάσει στον επιθυμητό βαθμό ετοιμότητας.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣΜακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ :Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).