Ευρωλίγκα: Ο Σαντ – Ρος δεν αρκούσε στον Παναθηναϊκό

1' 45" χρόνος ανάγνωσης

Η εξαιρετική απόδοση του Σαντ-Ρος δεν αρκούσε για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να φύγει νικητής από το ΟΑΚΑ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Κουβανός γκαρντ πέτυχε 21 πόντους (4/6 τρίποντα, 7 κλεψίματα, 4 ασίστ) αλλά οι «πράσινοι» πληρώνοντας την κακή τους άμυνα, και το γεγονός πως απέναντι τους βρήκαν έναν εκπληκτικό Τζόρνταν Λόιντ που σημείωσε 27 πόντους, ηττήθηκαν από τους Σέρβους με 82-86 υποχωρώντας στο 10-18 (νίκες-ήττες) στην Ευρωλίγκα.

Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο και τελείωσε στο +6, στην δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 9-2, η ομάδα του Βελιγραδίου πέρασε μπροστά στο 18΄(36-37) και οι δυο ομάδες τελείωσαν το ημίχρονο ισόπαλες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας με ένα σερί 15-0 ξέφυγαν στο +11 (59-48) αλλά στα τελευταία 2,5 λεπτά με τους Γουόλντεν και Λόιντ, οι Σέρβοι τέλειωσαν με το σκορ υπέρ τους (59-60).

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +7 στο 32΄(59-66), εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των γηπεδούχων, και την αποβολή του Οντεντ Κάτας με δύο τεχνικές ποινές και εν συνεχεία με τον Αμερικανό γκαρντ ασταμάτητο, έφτασαν το +8 (67-75) στο 36΄. Το «τριφύλλι» με τους Χεζόνια και Παπαπέτρου, μείωσαν σε απόσταση βολής (76-77 στο 38’), με τρίποντο του Σαντ-Ρος, ισοφάρισε σε 79-79, αλλά ο Λόιντ στα 47΄΄ έγραψε το 79-82. Ο Χεζόνια με τρίποντο από τα 10 μέτρα πήγε το ματς στο 82-84 (7’’ πριν το τέλος ), όμως ο Αμερικανός γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα με 2/2 βολές στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 15 (4/11 τρίποντα), Δίπλαρος, Γουάιτ 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9, Μπεντίλ, Σαντ Ρος 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ, Γουόλντεν 14 (1), Λόιντ 27 (7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 3 (1), Λάζιτς 7 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 2, Ντόμπριτς 6 (2), Σιμόνοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς -, Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 9 (5 ριμπάουντ), Νόκο 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ).