Τσιτσιπάς: Δεν προκρίθηκε στον τελικό του Σινσινάτι

Ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Σάσα Ζβέρεφ

42" χρόνος ανάγνωσης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του τουρνουά στο Σινσινάτι. Ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Σάσα Ζβέρεφ με 4-6, 6-3, 6(4)-7 ύστερα από μία αναμέτρηση που διήρκεσε δύο ώρες και 41 λεπτά.

Ο 24χρονος ολυμπιονίκης του Τόκιο θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Αντρέι Ρούμπλεφ και ο τενίστας μας θα ταξιδέψει πάει στο αμερικανικό όπεν με την εμπειρία από τους δύο σερί ημιτελικούς σε τουρνουά με σκληρή επιφάνια.

Ο Σάσα Ζβέρεφ επικράτησε χάρη στα λάθη που έκανε ο Τσιτσιπάς στο τρίτο σετ. Ήταν μπροστά με δύο μπρέικ, αλλά έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να το κατακτήσει. Προηγήθηκε με 4-1 και σε εκείνο το σημείο ο αντίπαλός του ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ αλλά, όταν επέστρεψε, έδειξε ότι είναι σε άριστη κατάσταση και επικράτησε.

Ήταν η τρίτη νίκη του στα εννέα παιχνίδια που έχει δώσει με αντίπαλο τον Έλληνα πρωταθλητή.