Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατέκτησε ο Τριανταφύλλου

25" χρόνος ανάγνωσης

Το χάκλινο μετάλλιο στη σπάθη Β κατέκτησε ο Πάνος Τριανταφύλλου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία και στα ημιτελικά ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο. Ωστόσο, η ήττα αυτή δεν τον επηρέασε στον μικρό τελικό.

Απέναντι στον Βαλέτ, που έχει στη συλλογή του δύο παραολυμπιακά μετάλλια ήταν εξαιρετικός, επικράτησε με 15-9 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ