ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ευρωλίγκα – Ολυμπιακός: Επέστρεψε από -14 και ξόρκισε τον «δαίμονά» του

Τρίτη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στη φετινή Ευρωλίγκα

eyroligka-olympiakos-epestrepse-apo-14-kai-xorkise-ton-daimona-toy-561542170

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις με 83-68, επιστρέφοντας στις νίκες.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στη φετινή Ευρωλίγκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις, κακός «δαίμονας» των Πειραιωτών τα τελευταία χρόνια, πήρε διαφορά 13 πόντων (8-21 στο 8’), εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων».

Οι Λιθουανοί βρέθηκαν και στο +14 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πίεση στην άμυνα, αλλά και ευστοχία από την περιφέρεια, πλησίασε στους 3 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (36-39).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να χτίσει διαφορά 14 πόντων στο 30’.

Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους στο 35’ (78-58), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-68.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους, ενώ 13 είχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και 12 ο Σάσα Βεζένκοφ.

Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Μουντιέ και Μιλάκνις.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68.