Ευρωλίγκα – Ολυμπιακός: Επέστρεψε από -14 και ξόρκισε τον «δαίμονά» του

Τρίτη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στη φετινή Ευρωλίγκα

1' 2" χρόνος ανάγνωσης

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις με 83-68, επιστρέφοντας στις νίκες.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στη φετινή Ευρωλίγκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις, κακός «δαίμονας» των Πειραιωτών τα τελευταία χρόνια, πήρε διαφορά 13 πόντων (8-21 στο 8’), εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων».

Οι Λιθουανοί βρέθηκαν και στο +14 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πίεση στην άμυνα, αλλά και ευστοχία από την περιφέρεια, πλησίασε στους 3 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (36-39).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να χτίσει διαφορά 14 πόντων στο 30’.

Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους στο 35’ (78-58), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-68.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους, ενώ 13 είχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και 12 ο Σάσα Βεζένκοφ.

Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Μουντιέ και Μιλάκνις.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68.