Serie A, Τζένοα – Λάτσιο 1-4: Νίκη πεντάδας

Η Λάτσιο επιβλήθηκε με 4-1 της Τζένοα για την 32η αγωνιστική του Καμπιονάτο

1' 25" χρόνος ανάγνωσης

Η Λάτσιο επιβλήθηκε με 4-1 της Τζένοα εκτός έδρας για την 32η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασε τους 55 βαθμούς και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Η Λάτσιο μάλιστα ελπίζει ακόμη και για την τέταρτη θέση. Οι Γενοβέζοι από την άλλη έμειναν στους 22 βαθμούς και τη 19η θέση.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Τσίρο Ιμόμπιλε που σημείωσε χατ τρικ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Στρακόσια στο 17ο λεπτό ενώ λίγο αργότερα ο Πικόλι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύθηκε το VAR αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση πέναλτι.

Ο Μάρουσιτς στο 31ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λάτσιο μετά από ωραία προσπάθεια. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Ιταλός επιθετικός έκανε το 0-3 στο 63′ με τη Τζένοα να μειώνει πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Πάτριτς. Με ωραίο σόλο του Ιμόμπιλε οι «λατσιάλι» έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.