La Liga, Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 2-3: Λύτρωση στις καθυστερήσεις

1' 34" χρόνος ανάγνωσης

Με γκολ του Ντε Γιονγκ στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 3-2 της Λεβάντε για την 31η αγωνιστική της La Liga. Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μοράλες στο 52ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λεβάντε έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Η Μπαρτσελόνα την «τιμώρησε» και προηγήθηκε με τον Αουμπαμεγιάνγκ και τον Πέδρι. Στο 83΄ο Μελέρο και πάλι με πέναλτι έκανε το 2-2 για τη Λεβάντε. Ο Ντε Γιονγκ πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Τσάβι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλη νίκη λίγο πριν το τέλος πήρε η Εσπανιόλ. Η ομάδα από τη Βαρκελώνη επιβλήθηκε με 1-0 της Θέλτα με γκολ του Βου Λέι στο 90′ και έφτασε τους 39 βαθμούς διώχνοντας κάθε άγχος για την παραμονή.

Με γκολ του Μπούντιμιρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Οσασούν επιβλήθηκε με 1-0 της Αλαβές. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Γκαρσία στο 38ο λεπτό.

Τις πιθανότητές της για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ διατήρησε η Σοσιεδάδ που επιβλήθηκε με 2-1 της Έλτσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Καρίγιο.

Ο Ίσακ έχασε πέναλτι αλλά οι Βάσκοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την κατάσταση. Με γκολ των Σόρλοθ και του Λε Νορμάν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Σοσιεδάδ πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η 31η αγωνιστική

Σεβίλη-Γρανάδα 4-2 (32΄ Ντιέγκο Κάρλος, 66΄ Οκάμπος, 90+3΄ Μιρ, 90+10΄ Πάπου Γκόμες – 23΄ Ματσίς, 88΄ Ντίαζ)

Κάντιθ-Μπέτις 1-2 (57΄ Αλέχο – 78΄ Τέγιο, 85΄Ιγκλέσιας πεν.)

Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (68′ Μουρίκι πεν.)

Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (60΄ Πεντράθα – 43΄ Ραούλ Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (38′ Κασεμίρο, 68′ Λούκας)

Οσασούνα-Αλαβές 1-0 (90+2′ Μπούντιμιρ)

Εσπανιόλ-Θέλτα 1-0 (89′ Βου Λέι)

Ελτσε-Σοσιεδάδ 1-2 (3′ Καρίγιο – 31′ Σόρλοθ, 39′ Λε Νορμάντ)

Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 2-3 (52′ Μοράλες πεν. 83′ Μελέρο πεν. – 59′ Αουμπαμεγιάνγκ, 63′ Πέδρι, 90+2′ Ντε Γιονγκ)