Ντόρτμουντ – Βόλφσμπουργκ 6-1: «Καθάρισε» με άνεση

1' 21" χρόνος ανάγνωσης

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα η Μπορούσια Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 6-1 της Βόλφσμπουργκ για την 30η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι νικητές έφτασαν τους 63 βαθμούς και παραμένουν στο κυνήγι της Μπάγερν. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 34 βαθμούς.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στο 24’ με τον Τομ Ροτ μετά από ασίστ του Μπραντ. Οι γηπεδούχοι προτού συμπληρωθούν 30 λεπτά αγώνα έκαναν οι 3-0 με τον Βίτσελ και τον Ακάνζι.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε έκανε το 5-0 με τέρματα των Τζαν και Χάλαντ πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Με το δεύτερο γκολ του Χάλαντ, η Ντόρτμουντ έκανε το 6-0 στο 54ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπακού στο 81’

Ακέραιες τις ελπίδες της για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ διατήρησε η Φράιμπουργκ που επιβλήθηκε με 3-0 της Μπόχουμ. Οι νικητές έφτασαν τους 51 βαθμούς, όσους και η τέταρτη Λειψία που έχει όμως ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κούμπλερ στο 5ο λεπτό και έκαναν το 2-0 με τον Σάλαϊ στο 16’. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στο 53ο λεπτό. Ο Σταφυλλίδης αντίκρυσε κόκκινη κάρτα στο 68’.

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Χέρτα Βερολίνου που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Άουγκσμπουργκ. Το ματς κρίθηκε με γκολ του Σερντάρ στο 49ο λεπτό.

Η Χέρτα έφτασε τους 29 βαθμούς και σε συνδυασμό με το 0-0 της Στουτγκάρδης στην έδρα της Μάιντς βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η 30η αγωνιστική

Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 6-1 (24′ Τοτ, 26 Βιτσελ, 28′ Ακάντζι, 35′ Τσαν, 38′, 54’ Χάλαντ – 82’ Μπακού)
Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 3-0(5’ Κίμπλερ, 16’, 53’ Σάλαϊ)
Μάιντς-Στουτγκάρδη 0-0
Άουγκσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 0-1(49’ Σερντάρ)
Γκλάντμπαχ-Κολωνία (19:30)