Bundesliga, Λειψία – Ουνιόν Βερολίνου 1-2: Νίκη Ευρώπης

1' 15" χρόνος ανάγνωσης

Η Ουνιόν Βερολίνου επιβλήθηκε με 2-1 της Λειψίας για την 31η αγωνιστική της Bundesliga.

Με τη νίκη αυτή οι Βερολινέζοι έφτασαν τους 50 βαθμούς και είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Η Λιεψία έμεινε στους 54 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 46’ με τον Πόουλσεν. Η ομάδα του Βερολίνου έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά.

Στο 86’ ο Μίκελ έκανε το 1-1 και στο 89’ ο Μπέρενς διαμόρφωσε στο 1-2 δίνοντας στην Ουνιόν μία πολύ μεγάλη νίκη.

Την απώλεια της Λιεψίας εκμεταλλεύθηκε η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν με 4-1 της Γκρόιτερ Φιρθ και έφτασαν τους 55 βαθμούς και την τρίτη θέση.

Ο Βίλεμς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Σικ έκανε το 1-1 και στο 18’ ο Αζμούν έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λεβερκούζεν.

Στο 58’ ο Παουλίνιο έκανε το 1-3 και στο 84ο λεπτό ο Παλάσιος διαμόρφωσε το 1-4 που ήταν το τελικό σκορ. Η Γκρόιτερ Φίρθ είναι στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Η 31η αγωνιστική

Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 5-0 (8′, 42′ Βιντ, 24′, 35′, 45’+2′ Κρούζε)
Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (46′ Πόουλσεν – 86′ Μίκελ, 89′ Μπέρενς)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χόφενχαϊμ 2-2 (32′ Εντικά, 66′ Καμάντα – 12′ αυτ. Εντικά, 78′ Ρούτερ)
Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-3 (49′ πεν. Γκρίφο, 61 Γκούντερ, 80′ Λίνχαρτ – 3′ πεν. Μπενσεμπαϊνί, 13′ Εμπολό, 90’+3′ Στιντλ)
Κολωνία-Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-1 (3′ Ουτ, 43΄Μοντέστ, 86′ Τίλμαν – 33′ αυτ. Χούμπερς)
Γκρόιτερ Φιρθ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4 (5′ Βίλεμς – 9′ Σικ, 18΄Αζμούν, 58′ Παουλίνιο, 84′ Παλάσιος)
Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:30)