Ευρωλίγκα, Μονακό – Ολυμπιακός 78-77: Η πρόκριση περνάει από το Φάληρο

Η Μονακό επιβλήθηκε με 78-77 του Ολυμπιακού και έκανε το 2-2 στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

2' 36" χρόνος ανάγνωσης

Όλα πλέον στη συγκεκριμένη σειρά θα κριθούν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Το πέμπτο και τελευταίο ματς θα γίνει την Τετάρτη 4 Μαΐου στις 9 το βράδυ.

Ο Μπέικον ξεχώρισε από πλευρά Μονακό με 21 πόντους. Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάλυψε διαφορά 9 πόντους και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο του ματς.

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Τζέιμς και τον Μοτεγιούνας. Οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση με 9 σερί πόντους και προηγήθηκαν με 6-12 με τον Ντόρσεϊ.

Οι Μονεγάσκοι μείωσαν στον πόντο με τον Τζέιμς και τον Μπέικον. Ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στο +6 (13-19) με Φαλ και Βεζένκοφ αλλά έξι αναπάντητοι πόντοι της Μονακό έφεραν το δεκάλεπτο σε ισορροπία για το 19-19.

Με δύο εύστοχες βολές του Τζέιμς η Μονακό προηγήθηκε με 21-19 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια με τους Πειραιώτες να βρίσκουν μικρό σερί τεσσάρων πόντων για το 29-33 με εύστοχη βολή του Πρίντεζη.

Με καλάθι και φάουλ του Μοντεγιούνας η Μονακό μείωσε στον πόντο αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με επιμέρους 0-7 προηγήθηκε με οκτώ πόντους για το 32-40 με τον Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τζέιμς με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-42 με δίποντο του Χολ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 38-49 με δίποντο του Βεζένκοφ. Η Μονακό όμως έσφιξε την άμυνά της και με 9 σερί πόντους μείωσε σε 47-49 με τον Τζέιμς. Οι Πειραιώτες με καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ προηγήθηκαν με πέντε πόντους με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (51-52) με τον Μπέικον.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 51-57 με τον Ντόρσεϊ αλλά στη συνέχεια η Μονακό προηγήθηκε με 62-59 με δίποντο του Τζέιμς. Ο Σλούκας μείωσε στον πόντο με τον Σλούκα αλλά ο Τόμας διαμόρφωσε το 65-61 της τρίτης περιόδου.

Η Μονακό προηγήθηκε με 70-61 με τρίποντο του Τόμας. Ο Ολυμπιακός δεν κατέθεσε τα όπλα και προσπέρασε με 70-71 με τον Βεζένκοφ. Από εκείνο το σημείο το ματς έγινε θρίλερ.

Ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με εύστοχο τρίποντο με τον Μπέικον να φέρνει τη Μονακό σε θέση οδηγού. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε και οι δύο ομάδες έκλεισαν ραντεβού για πέμπτο ματς την προσεχή Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 4 (1/5 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέικον 21 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ασίστ, Βέστερμαν (0/2 σουτ), Τόμας 16 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 5, Ουαταρά, Άντζουσιτς, Χολ 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (4/8 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 19 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 1 (1/4 βολές), ΜακΚίσικ.