Serie A, Γιουβέντους – Βενέτσια 2-1: «Καθάρισε» ο Μπονούτσι

1' 6" χρόνος ανάγνωσης

Με δύο γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Βενέτσια για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα με έδρα το Τορίνο έφτασε τους 69 βαθμούς και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Γιουβέντους έχει 10 βαθμούς απόσταση από τη Λάτσιο και 11 από τη Ρόμα που έχει όμως ματς λιγότερο.

Η Βενέτσια έμεινε στην τελευταία θέση με 22 βαθμούς.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Ματίς ντι Λιχτ βρήκε τον Μπονούτσι κι ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 16’ η Βενέτσια απείλησε για πρώτη φορά με τον Αράμου αλλά ο Σέζνι απέκρουσε με σχετική άνεση. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Χένρι αλλά η κεφαλιά του δε βρήκε στόχο. Ο Μοράτα σούταρε δυνατά στο 32΄αλλά ήταν άστοχος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βενέτσια μπήκε δυνατά. Οι φιλοξενούμενοι «προειδοποίησαν» με τον Αράμου αλλά ο Σέζνι απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 71ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους δε μπόρεσε να κάνει κάτι. Ο Αράμου σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 76’ ο Μπονούτσι έδωσε τη λύση εκμεταλλευόμενος την αναμπουμπούλα στην άμυνα των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ιταλός αμυντικός γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά του αφού σήμερα κλείνει τα 35 του χρόνια.