Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι: «Βασιλική» πρόκριση στον τελικό

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (0-1) κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, πέτυχε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις του ματς και με γκολ του Μπενζεμά στην παράταση πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

1' 51" χρόνος ανάγνωσης

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ, τέσσερα χρόνια μετά τη μεταξύ τους «μονομαχία» στον τελικό του Κιέβου. Τότε η Ρεάλ είχε πάρει τη νίκη με 3-1 και είχε κατακτήσει το 13ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Με κεφαλιά του Μπενζεμά η Ρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς στο 4ο λεπτό. Στο 15’ ο Ντε Μπρόινε σούταρε αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε σταθερά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βινίσιους βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Λίγες στιγμές αργότερα ο Κουρτουά έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Σίλβα.

Η Σίτι πήρε τον έλεγχο του ματς χωρίς όμως να γίνει απειλητική. Στο 40’ ο Φόντεν σούταρε με τον Κουρτουά να είναι σε σωστή θέση και να μπλοκάρει.

Στο 46’ η Ρεάλ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βινίσιους. Στο 50ο λεπτόο Κουρτουά δε ζορίστηκε σε σέντρα – σουτ του Ζέσους. Το ματς συνέχισε να έχει χαμηλό ρυθμό, γεγονός που ευνοούσε την ομάδα του Γκουαρδιόλα αφού η Ρεάλ έψαχνε το γκολ.

Στο 73’ ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ για τη Σίτι. Οι Γκιουντογκάν, Σίλβα και Ζέσους άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα με τον Βραζιλιάνο να δίνει στον Μαροκινό που δε δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Κουρτουά.

Στο 85’ ο Κουρτουά έδειξε και πάλι την ποιότητά του σε σουτ του Κανσέλο. Στο 87ο λεπτό ο Μεντί έδιωξε πάνω στη γραμμή ενέργεια του Γκρίλις.

Στο 90’ η Ρεάλ ισοφάρισε με τον Ροντρίγκο μετά από υπέροχο γύρισμα του Μπενζεμά. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βρήκε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο παίκτη λίγες στιγμές αργότερα οδηγώντας τον επαναληπτικό στην παράταση.

Στο 93ο λεπτό η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπενζεμά από τον Ντίας. Ο Γάλλος φορ ανέλαβε την εκτέλεση και με ευστόχησε με περίσσια ψυχραιμία. Ήταν το 10ο του γκολ σε νοκ άουτ ματς αυτή τη σεζόν και 48ο σε 50 αγώνες με τη Ρεάλ Μαδρίτης φέτος.

Από το γκολ του Γάλλου, η Μάντσεστερ Σίτι έδειχνε αδύναμη να κάνει το οτιδήποτε στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα τα είχαν χαμένα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρία.