Europa League: «Σφράγισε» το εισιτήριο η Άιντραχτ, μεγάλη πρόκριση η Ρέιντζερς

51" χρόνος ανάγνωσης

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε με 1-0 της Γουέστ Χαμ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League.

Οι Γερμανοί μετά τη νίκη τους στο Λονδίνο κατάφεραν να επικρατήσουν και στην έδρα τους. Η Άιντραχτ, που είχε αποκλείσει τη Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά, πήρε μία σπουδαία πρόκριση.

Η Γουέστ Χαμ έμεινε με 10 παίκτες στο 19ο λεπτό μετά την αποβολή του Κρόσγουελ. Ο Μπορέ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 26ο λεπτό.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης θα αντιμετωπίσει τη Ρέιντζερς στον τελικό. Οι Σκωτσέζοι επικράτησαν με 3-1 της Λειψίας και έκλεισαν εισιτήριο για τον τελικό.

Η Ρέιντζερς είχε ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο ματς και αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της επιθετικό. Αυτό δεν την εμπόδισε να ανοίξει το σκορ με τον Ταβερνιέ στο 18’ και να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 24ο λεπτό με τον Καμαρά.

Ο Ενκουνκού στο 70’ μείωσε για τη Λειψία. Η Ρέιντζερς όμως με γκολ του Λούντστραμ δέκα λεπτά αργότερα πήρε την πρόκριση.

Ο τελικός θα γίνει στο Σάντσεθ Πιθχουάν της Σεβίλλης στις 18 Μαΐου.