Serie A, Φιορεντίνα – Ρόμα 2-0: Ελπίζει σε ευρωπαϊκή έξοδο

Η Φιορεντίνα επιβλήθηκε με 2-0 της Ρόμα για την 36η αγωνιστική της Serie A

49" χρόνος ανάγνωσης

Η Φιορεντίνα επιβλήθηκε με 2-0 της Ρόμα για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Οι «βιόλα» με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 59 βαθμούς και διατήρησαν τις ελπίδες τους για έξοδο στο Europa League την επόμενη σεζόν. Η ομάδα της Φλωρεντίας έχει ίδιους βαθμούς με τη σημερινή της αντίπαλο και την Αταλάντα.

Για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος απομένουν δύο αγωνιστικές. Στην πέμπτη θέση με 62 βαθμούς είναι η Λάτσιο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό του ματς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκονσάλες. Έξι λεπτά αργότερα ο Μποναβεντούρα διαμόρφωσε το 2-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η Φιορεντίνα κοντράρεται εκτός έδρας με τη Σαμπντόρια την επόμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο ολοκληρώνει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο «Αρτέμιο Φράνκι» κόντρα στη Γιουβέντους.

Η Ρόμα αγωνίζεται κόντρα στη Βενέτσια και την Τορίνο τις δύο αγωνιστικές που απομένουν. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αντιμετωπίζει τη Φέγενορντ στον τελικό του Conference League στις 25 Μαΐου.