Bundesliga: Έσωσε την κατηγορία στις καθυστερήσεις η Στουτγκάρδη

1' 7" χρόνος ανάγνωσης

Η Στουτγκάρδη επιβλήθηκε με 2-1 της Κολωνίας για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Μαυροπάνος πέτυχε το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Κάλαϊτζιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 12ο λεπτό. Ο Μοντέστ ισοφάρισε στο 59’ για να έρθει ο Εντό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να πετύχει το γκολ σωτηρίας για την Στουτγκάρδη.

Στο μπαράζ για την παραμονή θα αγωνιστεί η Χέρτα Βερολίνου. Οι Βερολινέζοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπελφοντίλ στο 18ο λεπτό του ματς με την Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί όμως έκαναν την ανατροπή με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάαλαντ, στο τελευταίο του ματς με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας, και με γκολ του Μουκοκό στο 84ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (68′ πεν. Χάαλαντ, 84′ Μουκοκό – 18′ πεν. Μπελφοντίλ)

Βόλφσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (45′ Βιντ, 58′ Κρούζε – 17′ Στάνισιτς, 40′ Λεβαντόβσκι)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 1-1 (54′ Αλάριο – 88′ Χάμπερερ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπόχουμ 3-2 (5′ Προμέλ, 25′ πεν.-88′ Αβονιγί – 55′ Τσόλερ, 79′ Λέβεν)

Γκλάντμπαχ-Χόφενχαϊμ 5-1 (26′ Στιντλ, 44′ πεν. Πλεά, 45’+1′-68′ Χόφμαν, 53′ Εμπολό – 3′ Κράμαριτς)

Στουτγκάρδη-Κολωνία 2-1 (12′ Κάλαΐτζιτς, 90’+2′ Εντο – 59′ Μοντέστ)

Μάιντς-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (10′-49′ Ίνγκβαρτσεν – 25′ Τούτα, 35′ Μπορέ)

Άουγκσμπουργκ-Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (11′ πεν. Καλιγκιούρι, 84′ Γκρέγκοριτς – 23′ Ενγκανκάμ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Λειψία 1-1 (70′ Σερα, 90’+3″ Όρμπαν)

Bundesliga: Έσωσε την κατηγορία στις καθυστερήσεις η Στουτγκάρδη-1